Лекарите се притесниха от мъглата напред

Най-важното е да се постигне диалогичност в самото съсловие. Необходими са и взаимни компромиси. Не е редно да се налагат „отгоре" правила, които не са обсъдени със съсловието, както направиха от екипа на министър Петър Москов. Още повече, че се въвеждат новости, за които лекарите не са били предварително информирани. Съвсем естествено е колегите да се притесняват какво ги очаква в мъглата напред.
Срещата, която се проведе в края на миналия месец между министерството и джипитата, доведе до разбирателство между тях. На масата на преговорите още тогава бяха поставени нерешените проблеми и до днес разговорите по тях продължават. Направиха се компромиси от двете страни и смятам, че занапред ще се върви в диалогичност.
От своя страна от министерството незабавно трябва да стартират информационна кампания, с която да обяснят какво искат да постигнат с предлаганите от тях промени. Така ще се ограничи досегашната работа на тъмно, от която никой не е доволен – пациенти, лекари и власт.
Не бива обаче да се отрича, че здравното ведомство показа добронамереност и смятам, че първите стъпки към консолидация са добри. Стартираха неотложните промени в спешната помощ, а това беше повече от необходимо. Също така, екипът на министър Москов успя да ограничи източването на НЗОК, от което всички се жалваха. За първи през изтеклата 2015 г. няма дефицит в касата. Петър Москов категорично заяви, че повече няма да се плаща на ръка никъде. Важно е да се отчитат и добрите стъпки по пътя на промените, тъй като в края на краищата всичко се прави заради пациентите, за да имат навременен достъп до качествено здравеопазване.
Ние, в парламента, поддържаме постоянен контакт с БЛС, с Фармацевтичния съюз и други неправителствени организации, тъй като е важно да се чува и техния глас. Предполагам и се надявам, че повече протести няма да има. Диалогът е лек за болното ни здравеопазване. Нямаме нужда от резки противопоставяния, сътресения и промени на парче.

Необяснима е оставка 24 часа след гласуването

Ръководството на НЗОК хвърли оставки

3.5 млрд. в света страдат от болни зъби

228 нови с ХИВ от началото на годината

100 на протест за проф. Шивачев

Избраха проф. Мавров за подуправител на НЗОК

Още медици в подкрепа на проф. Шивачев
След онкохематолозите и Асоциацията по Майчино-фетална медицина застава зад доказания професионализъм на детския хирург и смята за недопустима поставената му оценка от Пирогов

Ще направим сестринската професия защитена

Раковият план не върви заради бездействието на МЗ
Какви са възможностите за приложението на IT-технологиите в Онкологията, имат ли готовност медицинските специалисти да приемат процеси като дигитализацията в работата им се оказаха във фокуса и на дискусии на онколозите, и на законодателни изменения в Парламента. Узрели ли сме за всичко това, попитахме доц. Димитър Калев.
