Аптеките в спор за фалшивите лекарства

Идеята е през февруари 2019 г. всяко лекарство да има уникален код, с който да може да се проследява пътя му до крайния потребител. За тази цел разлчини по мащаб инвестиции трябва да направят производители, дистрибутори и аптекари. Точно те станаха предмет на спора.
Най-голямо е финансовото участие на производителите, които трябва да променят опаковачните си линии, инвестициите за търговците на едро и дребно са малки – купуване на баркод четец, с който да маркират кодовете на опаковките, цената на един е от 100 до 200 евро, обясни Илиана Паунова, изпълнителен секретар на Българската организация за верификация на лекарствата. Според нея проектът няма да доведе до поскъпване на медикаментите, защото производителите ще спестят разходите си от ограничаването на фалшивите медикамeнти в мрежата. По данни на СЗО те са 1% за Европа или около 1.5 млн. опаковки за България.
Това не е вярно, нула са фалшивите опаковки с лекарства у нас, не виждам къде е логиката ограничения да се приемат за легалния бизнес тогава, контрира Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Според него в страната има 3800 легални аптеки и там фалшиви лекарства не са открити, а начинанието е необходимо на производителите на иновативни медикаменти, за да контролират паралелната търговия. Цената за това пък ще платят и фармaцевтите. Средната цена на един четец е 2000 лв., но огромният разход ще е за труда - 180 млн. опаковки трябва да се сканират на входа и изхода в аптеките, което означава, че ще се наемат още хора на работа, добави той. Срещу въвеждането ан верификацията се обяви и Аделина Любенова, собственик на един от четирите най-големи дистрибутова – „Стинг".
„Данните за 1 процент фалшиви лекарства не са верни за България, затова ИАЛ е намерила само една опаковка за 4 години. По наши сведения 587 аптеки не разполагат с аптечен софтуер, за да обработват баркодовете на опаковките, което ще се отрази на достъпа до лекарства в малките населени места", заяви тя. От Българския фармацевтичен съюз обаче са категорични, че проблеми няма да има и страната ни е длъжна да въведе верификацията ан медикаментите, защото иначе ще търпим санкции.
"Има разминаване в цифрите, които се изложиха за броя на аптеките у нас и за цените на четците. В България съществуват 4200 аптеки, а четците не струват 2000 лв. Но по-важното е, че датата за въвеждане на директивата е 9 февруари 2019 г. и ако не я въведем, ще има наказания срещу нас", обясни проф. Илко Гетов, председател на съсловната организация на фармацевтите.
Въпреки споровете по време на заседанието на здравната комисия, въвеждането на системата за верификация е неизбежно, тъй като бе прието в директива от ЕС. В началото на следващата година в страната трябва да са готови и първите 20 аптеки, в които да се тества чекирането на опаковките на лекарствата. Ако фармацевтите не оборудват аптеките си с компютри и четци до февруари 2019 г., след това няма да могат да продават медикаменти. За момента имплементирането на верификацията върви в срок у нас. За да не загубим темпото обаче, държавата трябва да направи някои нормативни промени, които да детайлизират прилагането на новите правила и да регламентират санкциите, ако те се нарушават.

Изчистват кухите аптеки
С над 300 са намалели регистрираните обекти в Изпълнителната агенция по лекарствата за година и половина

720 фармацевти затварят за протест
Системата за верификация на лекарствата работи стабилно, свързани са над 2000 аптеки

Електронизация, верификация, фискализация
Всички аптеки ще влязат в XXI век, но за чия сметка и в чия полза, пита Юлиан Узунов

Няма фалшиви лекарства в аптеките ни

2019 г. ще е преходна за верификацията
Верификацията се оказа поредното явление, което раздели фармацевтичния пазар у нас. Докато една част от производители и фармацевти обясняват как страната ни е готова да се присъедини към този процес, другата половина дори излезе на протести с жълти жилетки. Защо се получи така, попитахме Аделина Любенова.

Остават двата лева на аптеките
Всеки фармацевт ще разполага с 6 месеца гратисен период след верификацията, съобщи здравният министър Кирил Ананиев

Верификацията ще намали куфарната търговия
Процесът по верификация на лекарствата вече чука на вратата ни. От 9 февруари всеки търговец трябва да е свързан с нея и да има специални четци, с които да отписва продуктите, когато ги продава. Изискванията са на ЕС. Докъде стигна внедряването на процеса у нас, какво ще се случи, ако аптеките не се включат навреме в системата, може ли да разчитат на финансова помощ, попитахме Деян Денев.

Верификацията е границата на търпимостта

Премахването на 2-та лева убива малките аптеки
Новата година започна с поредната затворена аптека, този път в Кюстендилско. Защо се стига до тук, какво се случва на фармацевтичния пазар, как ще се отрази на фармацевтите премахването на таксата от два лева за скъпите лекарства, както и въвеждането на процеса на верификация, попитахме проф. Илко Гетов.
