Наши медици разработиха нов метод с ИИ
„Технологията за добавена реалност
работи чрез задълбочено анализиране на извършените образни изследвания на пациента и точно картографиране на органите му и техните финни структури. Използвайки изкуствен интелект, се създава детайлна 3D реконструкция спрямо уникалната анатомия на всеки пациент. След това този модел се използва както за по-добро разбиране на индивидуалните особености на анатомията на пациента при планиране на операцията, така и по време на самата интервенция, за още по-прецизно насочване на хирурга, който я извършва", коментират д-р Никола Цветков и д-р Кристиян Кръстев, от екипа на Клиниката по урология в болницата.
Методът е приложим при роботизирани
операции за премахване на злокачествени образувания на бъбрека (робот-асистирана парциална нефректомия (AR-RAPN), както и при радикално отстраняване на простатата при рак на простатата (радикална простатектомия (AR-RARP). Посредством приложението му и в комбинация с предимствата на робот-асистираната хирургия, специалистите имат възможност да запазят бъбречната функция колкото е възможно повече, да минимизират увреждането на околните тъкани и да намалят риска от усложнения по време на операцията.
В случаите на рак на простатата,
робот-асистираната хирургия е златен стандарт, а в комбинация с 3D модел и иновацията, специалистите имат възможност да подобрят резултатите по отношение на задържането на урина и сексуалната функция при пациентите с тези диагнози.
„Методът има множество предимства
като основният е, че може да се прилага при сложни и комплексни тумори, при които засегнатият орган би се отстранил, а ние имаме възможността да го запазим. Така се подобряват и цялостните резултати при оперативното лечение на тези болни, тъй като идентифицирането на тумора е в пъти по-прецизно, както и отстраняването му", казва проф. Калоян Давидов., началник на Клиниката по урология в болницата.
2024 г. с повече нови лекарства в ЕС
Одобрените иновативни терапии от ЕМА до ноември тази година са със 17 повече в сравнение с цялата минала година
Александровска започва терапия с Лутеций
Спасиха крак с диабетно стъпало с ИИ
За първи път сърдечна криоблация без рентген
Одобриха ново лекарства срещу Алцхаймер
Нов референтен център в столицата
Телемедицината успешна в палиативните грижи
EMA oдобри 10 нови лекарства
5G проект за детско здравеопазване
Tой ще се изгражда в Бургас с европейско финансиране, съобщиха от министервто на транспорта
Революция в диагностиката на рак на простатата
В България вече се прилага роботизирана фюжън биопсия, съобщиха от болница „Дева Мария"