Книга разказва за климатичните права
Книгата разказва за три успешни
климатични дела в България, знакови съдебни дела по света, както и детайли за категориите климатични права и класификацията на климатичните съдебни процеси по тях. В приложение читателите намират данни, фигури и инфографики, които илюстрират изложението.
Социологически проучвания сочат,
че близо 80% от българите смятат климатичните промени за "криза" или "сериозен проблем", чието разрешаване трябва да бъде приоритет на политическите партии. Същевременно темата почти изцяло отсъства от публичните изяви на политиците – дори преди избори . Освен това българите разчитат основно на държавата за предприемането на мерки за справяне с проблема – едва 35% споделят, че са предприемали действия за борба с климатичните промени, на фона на 63% в ЕС.
Книгата отговаря на въпросите готови
ли сме тогава да работим заедно, като общество, за справянето с огромното предизвикателство, което представляват климатичните промени, добър ли е диалогът между институции и граждани, познават ли гражданите своите климатични права и имат ли желание да ги отстояват, кои закони позволяват воденето на климатични дела, колко време отнема битката в съда и какви ресурси са необходими за нея.
Водещият редактор на книгата е
Пламен Пеев, който е и старши експерт към "БлуЛинк" и вропейската мрежа "Правосъдие и околна среда" (J&E). W aвторския колектив са и Павел Антонов и Полина Славчева. Пълен текст на изданието е наличен тук, а желаещите могат да поръчат печатно копие в страницата на "БлуЛинк" .