Какви ваксини за грип има
Макар и със закъснение студът през есента започва да се усеща, а с него да идват и сезонните инфекции, като грипа. Какви са наличните ваксини в страната и за кого са препоръчителни, съветват експертите в кампанията на здравно министерство "Плюсмен".
Грпът е една от най-лесно предаваните и познати инфекции, която се разпространява от човек на човек при кихане и кашляне. Това позволява бързо нарастване на заболяемостта и достигане до размерите на епидемия.Грипът е характерен с остро начало, а симптомите, които предизвиква включват: главоболие, повишена температура, втрисане, суха дразнеща кашлица, възпалено гърло, хрема, отпадналост, умора, мускулни и ставни болки. В детска възраст може да се появят гадене, повръщане и диариен синдром.Възрастните са заразни около 1 ден преди и 5 дни след появата на симптомите. Поради по-слабата имунна система на децата, вирусът се запазва по-дълго време в организма им и те разпространяват заболяването за по-продължителен период от време (10 и повече дни).
Грипните вируси могат да предизвикат сериозно заболяване при лица от всички възрастови групи, включително и при напълно здрави хора. При хората над 65 години процентът на тежките случаи и смъртността са най-високи. Ежегодно в страните от Европейския съюз (ЕС) се регистрират около 70 000 смъртни случая от грип, като до 90% от тях са при хора над 65-годишна възраст, предимно с придружаващи заболявания.
Какви са усложненията
Основното усложнение при грипа е бактериалната пневмония. Първичната вирусна пневмония, която е причинена от грипния вирус, е по-рядко срещана, но води до висока смъртност. Сред другите усложнения на грипа са отит, синуит, миокардит, енцефалит и менингит, обостряне и влошаване на хронични заболявания като конгестивна сърдечна недостатъчност, хронична обструктивна белодробна болест, астма и захарен диабет.Грипът благоприятства и възникването на пневмококови инфекции. Възможно е при един и същи човек едновременно да бъдат регистрирани и грип, и пневмококова инфекция. Инфекциите с Streptococcus pneumoniae (пневмокок) също са сред основните причини за заболяемост и смъртност в света при лицата на и над 65 г. Пневмококът е един от главните причинители на придобитата в обществото пневмония, бактериален менингит, отит на средното ухо. Засегнати от пневмококови инфекции са всички възрастови групи, но най-голямо е въздействието им при възрастните, при които пневмококовата пневмония е най-честата изява на пневмококова болест. Придружаващите хронични белодробни и сърдечносъдови заболявания при хората над 65 години повишават риска от инвазивна пневмококова болест от 3 до 6 пъти. Леталитетът при инвазивните пневмококови заболявания (менингит, бактериемия) е висок, като в групата на възрастните над 65 години той достига до 80%.
Какви ваксини има
Ваксините са най-сигурният начин за избягване на усложненията от грипа. Имунизацията срещу грип се прилага всяка година преди или по време на грипния сезон. Имунитет се развива едва 1-2 седмици след ваксинацията и продължава най-малко 6 месеца. Поради лесното разпространение на грипните вируси, застрашени от заразяване са хора от всички възрастови групи. Заради възможните усложнения от заболяването обаче, най-уязвими за малките деца и възрастните хора над 65 г., както и пациентите с придружаващи заболявания.В България са наличните ваксини срещу грип, които се предлагат на българския пазар:- Vaxigrip Tetra и Influvac Tetra са инактивирани ваксини, които се прилагат инжекционно при възрастни и деца над 6-месечна възраст в една доза. За деца под 9 години, които никога не са били ваксинирани срещу грип, е необходимо поставяне на две дози от ваксината с интервал от най-малко 4 седмици между тях.- Fluenz Tetra e жива назална ваксина срещу грип, предназначена за деца и юноши от 24-месечна до 18-годишна възраст. Прилага се под формата на спрей за нос, в доза 0,2 ml (по 0,1 ml във всяка ноздра). При деца, които никога не са били ваксинирани срещу грип се прилагат две дози с интервал от минимум 4 седмици между тях.
Безплатни ли са
Ваксините са безплатни за хората на и над 65 години. За тях те се осигуряват по Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип и на пневмококовите инфекции 2023-2026 г.,Имунизация срещу сезонен грип се препоръчва да се извършва всяка година, преди началото или по време на епидемичния сезон. Имунизация срещу пневмококови инфекции се поставя еднократно в рамките на Програмата, като имунизацията може да се проведе през цялата година или едновременно с ваксината срещу сезонен грип.
Имат ли нежелани реакции
При инжекционните ваксини най-честите нежелани реакции са болка в мястото на приложение, умора, главоболие, а при малки деца – болка, оток, зачервяване в мястото на приложение, миалгия, умора, раздразнителност, повишена температура, гадене, диария, повръщане, сънливост, загуба на апетит, главоболие, изпотяване. При назалната ваксина най-честите нежелани реакции са намален апетит, общо неразположение, назална конгестия/ринорея (повишена секреция на лигавицата, покриваща вътрешността на носа).