Без задължителни прегледи за учителите

В наредбата е заложено, че всяка година до 30 септември педагозите трябва да представят пред директора медицински документ, че не страдат от шизофрения и други психични разстройства, епилепсия, Алцхаймер и съдова деменция, туберкулоза, както и нямат педофилски наклонности. Според Закона за предучилищното и училищното образование, лица с подобни диагнози и отклонения – застрашаващи живота и здравето на децата, не могат да са учители.
Мотивите на МЗ за отпадането на ежегодните прегледи е, че тези заболявания са тежки, а периодът на развитието им – различен, затова не е редно да се обвързва с конкретни срокове. От здравното ведомство предлагат директорите сами да могат да решават дали даден учител трябва да се консултира с невролог, психиатър или пулмолог.
МЗ иска още да се промени и наименованието на нормативния документ, като предлагат новото да е: „Наредба № 4 за определяне заболяванията и отклоненията, при които не може да се заема длъжността на педагогически специалист".
Само за няколко часа от просветното министерство съгласуваха новия проект за Наредба №4. От МОН обясниха, че още през юли министър Красимир Вълчев е изпратил писмо, с което чрез регионалните управления на образованието, е уведомил всички работодатели в системата на предучилищното и училищното образование, че предстоят промени в документа и не трябва да се задължават учителите да преминават през тези прегледи.
След светкавичното съгласуване, целта е наредбата да бъде качена за обществено обсъждане на сайта на МЗ, а след него промените да влязат в сила възможно най-бързо.

Борбата на Иво продължава, да му помогнем

Кризата у нас тепърва предстои

Виктория и Георги - топ имена за бебета

Шампионка по карате срещу насилието над деца

Да помогнем на Божидара да проходи

Климатът ни става като в Северна Гърция

Събират средства за лечението на Алекс

С молба за скромна помощ

Да помогнем в борбата на Радост

Натискът върху медиите у нас се увеличава
„Делата шамари" срещу журналисти стават повече, целта е да се окаже форма на тормоз и да се спрат неудобни разследвания, казват от Амнести Интернешънъл