Скрининг за туберкулоза в Пловдив
Желаещите да се включат в безплатния скрининг трябва да го направят във времето от 08:00 до 13:00 часа, от 11 до 15 септември включително, на адреса на Отделението по фтизиатрия – бул. „Пещерско шосе“ №66А, в съседство с Хирургичния блок на УМБАЛ „Свети Георги“. Допълнителна информация за „Седмицата на отворените врати“ може да се получи на телефон: 032 602 770.
![]() Латентната туберкулоза преминава безсимптомно, предупреждава д-р Веселин Давчев |
Скринингът в „Св. Георги“ е част от Националната кампания за превенция и контрол на туберкулозата и от Програмата, финансирана от Глобалния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария. Целта е да се повиши информираността по отношение на коварното заболяване, като същевременно с това всеки пациент получи достъп до здравни услуги.
Кампаниите се провеждат четири пъти в годината. Най-често във фокуса на скрининга са случаите на латентна туберкулоза, защото тя преминава безсимптомно. При нея не се наблюдават клинични, микробиологични или рентгенологични данни за наличие на активно туберкулозно заболяване. Макар че хората с латентна форма на заболяването не проявяват явни симптоми на активна туберкулоза и не са носители на заразата, те
могат да бъдат окачествени като постоянни резервоари на инфекцията
При някои от тях има повишен риск от развитие на активно заболяване и те могат да станат източник на инфекция, обяснява д-р Давчев.
Бързото диагностициране и адекватното лечение на болните с активна туберкулоза са от първостепенно значение за осъществяване на контрол над коварното заболяване. Също така трябва да се проследи и състоянието на лицата, които са били в контакт с болния от активна туберкулоза. Ранното откриване гарантира не само излекуване на вече заразените, но и
прекъсване на веригата на предаване на болестта
подчертава още д-р Давчев.
През последните години кампании като „Седмица на отворените врати“ се доказват като добра практика за откриване на случаи с туберкулоза, защото позволяват своевременно предприемане на мерки за хоспитализация, лечение и прекъсване на веригата за предаване на инфекцията, обясняват от Отделението по фтизиатрия на „Св. Георги“.
Фермери алармират за риск от трупни зарази
90% от трудовите инциденти са предотвратими
Четирима на финала за детската болница в Бургас
По-късно днес се очаква да стане ясно окончателното класиране на кандидатите, съобщиха от „Св. Анастасия"
За общинското здравеопазване има перспектива
Детският диабетен център възможен още тази година
Прокуратурата се заема с пациентите от казината
Шест от десет българи с наднормено тегло
Хазартната зависимост в нова рубрика на еЗдраве
Безплани тренировки за жени с рак на гърдата
