800 000 сами отнемат живота си
Отравяне, обесване и смъртоносен изстрел. Това са най-честите методи, с които самоубийците отнемат живота си, обясняват още от СЗО. 78% от успешните опити са в страни с ниски и средни доходи, показва статистиката. Освен депресивните състояния и битката със зависимости, сред основите причини млади и стари да посягат на живота си са финансовите проблеми,
разделите с любим човек, стресът и болестите
А някои групи са особено уязвими спрямо суицидните мисли – например мигрантите, гейовете и затворниците, уточняват здравните власти в Женева. Най-сериозният рисков фактор за самоубийство пък се оказва предшестващ опит да отнемеш живота си, сочи статистиката на СЗО. Амбицията на здравната организация е до 2020 г. броят на хората, които сами избират смъртта, да се намали с поне 10 на сто.
Както Clinica.bg вече писа, България се намира в „златната среда“ по отношение на самоубийствата. Статистиката, която Националният център за обществено здраве и анализи (НЦОЗА) събира от 2009 г. насам, показва, че близо 3 000 души у нас посягат на живота си.
Опитите са успешни при 1 от 4-ма
което ни изстрелва сред лидерите по този показател в световен мащаб. Конкретните числа сочат, че през 2015 г. на живота си у нас са посегнали 39 на 100 000, като смъртността е 9 на 100 000 – или 0,6 на сто от общата за страната. По-често към крайната мярка прибягват дамите, но при силния пол успешните опити са далеч повече. Съотношението на жени към мъже самоубийци у нас е 1 към 3, показват данните на НЦОЗА.
За жалост, само преди дни в „черната статистика“ за 2017 г. влезе и 11-годишният Венислав от Стрелча. Момчето се самоуби с ловната пушка на баща си, оставяйки две прощални видеа до семейството си в мобилния си телефон. За да помогнат на родителите да се справят със суицидните мисли, от СЗО са подготвили специално видео, разказващо истинската история на майка и дъщяря от Швейцария.
XEC-вариант на КОВИД тръгна в Европа
ЕС готви по-строги забрани за пушене
Италианската армия ще пази болница
СЗО одобри ваксина срещу маймунска вариола
Антимикрбоната резистентност в аджендата на ООН
Заради все по-голямата сериозност на проблема тази година темата е част от 79-та сесия на Генералната асамблея на Обединените нации