Интервю

Да се чува повече мнението на БЛС

27-09-2024 06:17
Новото ръководство на Управителния съвет има да върши доста започнати дотук неща, казва д-р Светлин Митев Да се чува повече мнението на БЛС
Силвия
Силвия
Николова
silnikol@gmail.com
Ден ни дели от Събора на Българския лекарски съюз, на който ще бъде избрано и ново ръководство. Какво беше свършено дотук и каква оценка може да се даде на работата на УС на БЛС. Какви са очакванията. Това попитахме д-р Светлин Митев. Той е председател на РЛК-Варна.
- Д-р Митев, предвид предстоящия събор на Българския лекарски съюз, как оценявате работата на досегашния управителен съвет? Достатъчно активно ли отстояваше и защитаваше интересите на лекарите?

- Общото впечатление е, че Управителният съвет на БЛС се справяше добре. Бяха постигнати добри решения както за болничната, така и за доболничната специализирана и първична помощ. Определено бяха отстоявани интересите на гилдията. Доколко това бе успешно е ясно, че не зависи само от БЛС. Здравната система се развива, макар и с неравномерно темпо и е политически зависима. Оценката ми за старото ръководство е позитивна.

- С какво по-конкретно то Ви спечели?

- Например, едно от нещата е отстояването на намерението за увеличаване на цените на част от клиничните пътеки, особено на тежките и енергоемки пътеки в отделни специалности. Отново с активната намеса на БЛС стана по-комплексно и обслужването на пациентите, например отпадна ограничението да се заплаща само една КП при лечение на тежка комбинирана и съчетана травма на пациент в болница - НЗОК заплаща 100% от стойността на КП, и 80% от стойността на останалите КП, по които са извършени основни процедури. Допълнително заплащане е договорено и при пациенти, постъпили по оперативна клинична пътека, по която е извършена основна процедура за отчитане на пътеката и в хода на лечението в болница е настъпило животозастрашаващо състояние. Но останаха и доста нерешени или наполовина решени проблеми.

- Кои са тези нерешени и наполовина решени проблеми?

- Един от тях, съвсем немаловажен, е недостатъчното финансиране на някои от клиничните пътеки. Новото ръководство определено ще има още доста какво да върши. Предстои му да доведе докрай и въпроса с остойностяването на лекарския труд. Към момента предходното изготви методика, но по-нататък нещата не бяха доведени до финализиране. В годините назад неведнъж имаше различни предложения за остойностяване на лекарския труд. Особеното тук е, че решенето е въпрос на политическа воля, а са нужни и съответните финансови средства. Това може да стане като се започне с добър анализ на ситуацията към момента и задълбочен диалог. По въпроса трябва да се работи, защото е време най-сетне лекарският труд да бъде оценен адекватно и достойно, за да не продължават аномалиите, каквито съществуват сега. Така би следвало да бъде намалено и напускането на страната от млади лекари за реализация в чужбина. Необходимо е да се помисли повече за тяхното кариерно развитие в България.

- От години се говори за неостойностения лекарски труд и голямата ножица в заплащането. Защо, според Вас, говоренето продължава, а не се взимат решения?

- Нямам обяснение освен това, че е необходимо да бъдат създадени условия за повече средства за лекарите, при които е недостатъчно. Също прави впечатление относно неблагоприятните райони, че се приемат алтернативи, но някак си, неприложими у нас – например за мобилни екипи, за телемедицина чрез специализирани кабинки в пощенски станции и прочее. Въобще, вземат се прибързани решения за проекти за значителни суми със съмнителен краен резултат, които по същество са политически решения.

- Не е ли редно БЛС да е по-активен в обсъждането на решения, дори на идеи за здравеопазването, които се взимат или просто се хвърлят в политическото пространство?

- Обсъждания се правят, но бих казал, че по-скоро те са формални. Някои неща, които са изключително важни, се приемат прибързано или без съобразяване с мнението на преките участници, а не бива да бъде така. Аз винаги давам пример с електронната идентификация на пациентите. То не бяха пръстови отпечатъци, лична карта от ново поколение, КЕП, пентаблет. Никой обаче не споменава и не настоява да се въведе удобната и лесно приложима електронна здравна карта на пациента, каквато има в почти всички страни от Европейския съюз, и тя да служи за идентификация и подписване. Нещата в електронизацията на здравеопазването се правят на парче, в движение, като експеримент с неправилни акценти. Българският лекарски съюз следва да настоява за търсене, намиране и приемане на рационалните решения.

- Кои са трите основни неща, върху които очаквате новото ръководство на Българския лекарски съюз да фокусира вниманието си?

- Най-напред за болниците – те балансират върху търговски релси. КП се явяват тяхната самоиздръжка, но цените им невинаги са такива, че да са достатъчни относно заплатите и разходите. Като лечебни заведения те теоретично са равнопоставени, но практически не са. Някои от държавните са прекалено натоварени с тежка патология, спешност и големи разходи, каквито повечето частни нямат. Това е неравнопоставеност, която е добре известна. Така Колективният трудов договор в частта за заплатите се явява огромен проблем. Управителите трябва да търсят допълнителни ресурси, да теглят заеми, за да се справят. Това не бива да се случва. Необходим е задълбочен диалог, в който активно да присъства и БЛС, за да се реши този проблем, защото КП не са разковничето му. За целта е редно най-напред да се направи анализ, а след това да започне и решаването на проблемите стъпка по стъпка. Може например да се отдели достатъчен ресурс за тези от тях, които поемат тежка патология чрез спешните си звена в отделен бюджет по подобие на този за роботизираната хирургия.

- Някак говорите само за болничната, а къде остава доболничната помощ. Нима всичко в нея по по мед и масло?

- Повече от ясно е, че не е по мед и масло. БЛС следва да настоява за обезпечаване на населението с правилно разпределена и достатъчна доболнична специализирана и първична помощ. Разбира се, това става с обмисляне и на правилните стимули. Същевременно има тенденция за дублиране на дейности. Например профилактиката никога не е била на толкова добро ниво, осъществява се в първичната помощ. Напоследък се наблюдава засилена тенденция за дублиране на някои от дейностите по нея и по същество е нерационално разходване на средства. Доболничната първична помощ трябва да бъде направена достатъчно атрактивна за младите хора, за имат интерес към нея. Това се постига с правилно представяне, редукция на ограниченията за назначения и лечение, добри решения за заместване.

- Как гледате на идеята при изпълнение на бюджета преди края на финансовата година да бъдат орязвани цените на КП за съответните болници?

- Това е нещо, което не бива да се допуска. Бюджетът на касата не може да завършва годината с дефицит и са въведени условия за намаление на цени в НРД, но да се случва ще бъде крайно неприятно. По-правилното е да има прецизни разчети и правила. Тук искам също да отбележа, че имаме изключително много болници на глава от населението, което коства повече бюджет, заделен от парите за здраве. По този показател сме на второ място в Европейския съюз, в който държави далече по-богати от България имат значително по- малко лечебни заведения за болнична помощ. На този нашенски фон продължават да се появяват нови адреси на болници и нови болници, и „баницата" следва да се режи на повече парчета. А въпросът за кадровото обезпечаване е друг голям проблем, решаването на който не зависи пряко от съсловната организация.

НЗОК бави договора на новия управител

НЗОК бави договора на новия управител

Надзорният съвет днес не е взел решение за подписването му, ще гледа казуса отново следващата седмица
МЗ дава 2.5 МРЗ за специализанти по здравни грижи

МЗ дава 2.5 МРЗ за специализанти по здравни грижи

Финансирането е предназначено за сестри акушерки, които учат за педиатрични грижи, анестезиология или психиатрия
Медицинските центрове не заменят общинските болници

Медицинските центрове не заменят общинските болници

Общински болници с лоши финансови резултати да бъдат преструктурирани обсъждат здравните власти със синдикатите. Как гледа на идеята общинските болници, попитахме д-р Неделчо Тотев.
Едноетапната кохлерана имплантация помага на децата

Едноетапната кохлерана имплантация помага на децата

Реално обаче тя се състои от две операции, а здравната каса заплаща за една, казва доц. Петър Руев
България остава с висока детска смъртност

България остава с висока детска смъртност

Липсата на всеобхватен неонатален скрининг, както и високият процент на цезарово сечение са сред рисковите фактори, показва доклад на Сметната палата
Станимир Михайлов се връща в НЗОК

Станимир Михайлов се връща в НЗОК

Днес бе обнародвано решението на КС и той е подал заявление към Надзорния съвет на фонда за възстановяването му на поста
Здравните карти за градини влизат в НЗИС

Здравните карти за градини влизат в НЗИС

Данните от тях ще бъдат в електронен формат от септември 2025 г., гласи проект на Наредба на МЗ
Да продължи остойностяването на труда ни

Да продължи остойностяването на труда ни

Българският лекарски съюз избра своя нов Управителен съвет. Какво свърши досегашният и какви са очакванията занапред. Останаха ли нерешени въпроси и кои са те. Това попитахме д-р Кирил Недялков. Той е председател на Районната колегия на съсловната организация в Плевен.
Продължаващото обучение да е улеснено

Продължаващото обучение да е улеснено

Ще настояваме да има реално остойностяване на лекарския труд, етичните комисии да имат повече права, казва д-р Николай Брънзалов
Д-р Николай Брънзалов поема БЛС

Д-р Николай Брънзалов поема БЛС

Досега той беше заместник на д-р Иван Маджаров, който пък отсега нататък поема неговото място
1 2 3 4 5 ... 524 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Бихте ли се съгласили да бъдете донор и органите ви да спасят болни хора, ако изпаднете в мозъчна смърт?

Октомври 2024 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм