Коментар
Отлагаме санкциите за неизпълнени заплати
25-09-2024 06:30
Има предложение за преструктурирането на някои общински болници в тежко финансово състояние, казва Росица Пелешникова
Синдикатите предложиха план за излиане от кризата с преговорите по новия колективен трудов договор за отрасъл „Здравеопазване". Той е бил приет и от Министерството на здравеопазването преди броени дни. Какво е заложено в него и какви са сроковете. Това попитахме председателят на Медицинската федерация „Подкрепа" Росица Пелешникова.
Преди броени дни, ние, синдикатите, имахме среща с министъра на здравеопазването Галя Кондева. Тя пое инициативата и направихме план-програма за процеса на преговори по новия Колективен трудов договор.
Ако той бъде изпълнем,
ще подпишем отраслово споразумение. Основното в него е да бъдат отложени наказателните клаузи по Националния рамков договор с една година, тоест до 1 септември 2025-та. Това означава, че лечебните заведения нямае да бъдат глобявани, ако при влязъл в сила нов отраслов КТД не могат да достигнат по-високите нива на заплатите.
Същевременно, изискваме от
Националната здравноосигурителна каса да бъде решен въпроса с клиничните пътеки, като цените им бъдат увеличени. С колко ще бъдат повишени те, зависи от бюджета й, който все още не е приет. Очакваме и този на общините, тъй като ще следим за заплатите и на медицинските сестри в детските ясли, градини и училищата.
Предстоят и обсъждания с
Националното сдружение на общините в България, както и създаването на работна група, която да прецени с колко трябва да бъдат увеличени КП. Като се има предвид всичко това, нов КТД няма да има подписан до края на октомври. Министър Кондева има и предложение за преструктурирането на някои лечебни заведения, като общински болници с тежко финансово състояние.
Идеята е те да станат друг тип
здравни заведения, например медицински центрове. Факт е, че все още съществуват общински болници, в които заплатите са 1000-1200 лева. По предварителния план, който определихме на срещата, всички тези въпроси трябва да бъдат изчистени до 1 октомври. Дали обаче ще се случат дотогава, зависи от редица неща.
Законни ли (ще) са новите болници
Огромният преразход на парите на здравната каса за финансирането на лечебните заведения през тази година поставя пред нов казус власти и инвеститори
Разходите за лечение в чужбина растат
За деветте месеца на годината касата е изразходвала 87% от бюджета си по това перо, като основната част от средствата отива за скъпи лекарства без ценова регулация
Сърдечните операции при деца намалели с 20%
Сложните интервенции с екстракорпорално кръвообращение са 111 за първите 9 месеца на тази година срещу 136 през миналата, показват отчетите на НЗОК
Нужна е здравна конкуренция на база качество
Какво означава лидерството и ползата в здравната система, имат ли място те у нас, кои са добрите и лошите практики в това отношение, попитахме д-р Славейко Джамбазов.
Още една болница за рехабилитация
МС разреши да се построи „Бояна Мед" в Банско за 54 месеца, в нея ще има 280 легла
Увеличават щата в РЗИ за ТЕЛК
Повечето бройки ще са в дирекция „Медицински дейности", новите служители ще се занимават с дигитализацията на медицинската експертиза
Време е КТД да бъде подписан
Не са изключени и протестни действия, защото не може да се чака безкрайно, казва Росица Пелешникова
Проучват психичното здраве на медиците
Изследването е инициирано от СЗО, БЛС публикува анкетата с въпросите
Дефицитът на лекари застрашава националната сигурност
Какво се случва в МБАЛ-Шумен, какви са очакванията от новото ръководство на БЛС, попитахме нейният управител д-р Димитър Костов.
Започва обучение за тромболиза в болниците
То ще се осъществи догодина от Българското дружество по инсулт в отговор на нуждите, които са декларирали самите медицински специалисти