Лекарствата от вендингмашина ще са опасни
Продажбата на лекарства дори без рецепта от вендигмашина без до нея да има фармацевт ще бъде опасна за възрастните хора и ще доведе до фалити на аптеки, което ще ограничи още достъпа. Ако законопроектът на "Възраждане", с който се предлагат промените, се приеме и на второ четене, фармацевтите ще сезират европейските институции, че у нас се легализира свободната продажба на лекарства. Това стана ясно днес по време на съвместна пресконференция на БФС, АСА, НАК, ИКМФ и НАБО.
Законопроектът на "Възраждане" предлага в населените места без аптека да могат да се продават лекарства от вендинг машини, за да се подобри достъпа на хората до медикаменти. Според фармацевтите обаче това не само, че няма да подобри достъпа, но ще го влоши и ще е опасно за самите пациенти.
В страната ни има 3266 аптеки,
това прави по една на 2135 души, а в ЕС има по една на 4122 души, тоест ние сме далече над нормата, обясни маг. фармацевт Димитър Маринов, председател на БФС. Той допълни, че едва 2% са хората без достъп до аптека в страната и броят им намалява заради новата методика на касата за финансиране на аптеките в отдалечените региони.
Откакто тя е в сила - 8 месеца,
в страната са открити 7 аптеки в области без денонощни такива, сред които са Благоевград, Враца, Кърджали, Сливен, Ст. Загора. С това броят на тези региони вече не е 14, а 7, стана ясно от изнесените данни. Според фармацевтите точно това е и правилният път за решаване на проблема, а не с поставянето на вендинг машини, тъй като те ще бъдат пряка конкуренция на вече действащите аптеки и много от тях ще престанат да съществуват. Това многократно ще влоши достъпа на населението до фармацевтична грижа, каза още Димитър Маринов.
Освен това автоматите могат да
са опасни за здравето на хората. Рискът е най-вече за пациентите над 65 години с полиморбидност, които приемат най-малко 5 до 13-14 лекарства, каза проф. Генка Петрова. Причината е, че няма да има кой да прецени дали медикаментите, които искат да си вземат могат да се съчетават с тези, които вече пият. Според изследване, което проф. Петрова цитира, този проблем засяга 41% от възрастното население в страната.
Всичко това кара фармацевтите
да смятат, че предлагането на този законопроект е недомислица. За мен това е политически пиар, каза Николай Костоя. Според Антон Вълев пък може би това е методът на бавното сваряване на жабата - първо се слагат машини за ОТС лекарства, а после и за такива с рецепта.
Ако това се случи, ние ще сезираме
европейските структури и ще кажем, че в България се легализира свободната продажба на лекарства чрез вендинг машините, каза Аделина Любенова. Тя допълни, че лекарствата не са вафли, а особен вид стока, за която фармацевтите носят отговорност. И намекна, че последният път, когато темата е била повдигната преди 4 години, тогава правителството е дало на една фирма - "Пос фарма", средства, за да купи 120 вендинг машини и да ги сложи някъде в страната.
Обновяват фарма ръководството по алергични болести
НЗОК с 13% ръст на бюджета за 2025 г.
МЗ пусна е-търга за лекарства в болниците
Болници ще предлагат кои изделия да плаща НЗОК
Станимир Михайлов вече с договор с НЗОК
Телемедицината вече е възможна
Занапред медицинските специалисти няма нужда да пишат диагнозата и терапията на пациентите си на хартия, а само на компютъра