90% от пациентите не се чувстват представени
Близо 90% от от пациентските организации у нас не се чувстват пълноценно представени при формирането на политики в здравния сектор. Това показват данни от анкета на Националния алианс „Редки болести България". Участниците в нея предлагат и решения на проблема.
Според данните от проучването 89% от активните пациентски организации не се чувстват адекватно представени като общности при вземането на управленски решения в областта на здравеопазването. 100% от отговорилите декларират, че искат да участват активно в управленските процеси в сектора, а 83% смятат, че нормативната рамка, регулираща представителността на пациентските организации, се нуждае от промяна.
Според анкетираните, за да се промени
ситуацията, е нужно изборът на представители на пациентите в институциите да се извършва по демократичен път, след обсъждане и чрез гласуване или според легитимност пред европейски чадърни организации. Също така да става на база доказан опит в пациентското застъпничество, измерим с устойчиви промени и развития, до които то е довело. Според участниците в анкетата е задължителен и принципът за мандатност на пациентските представители, за да се избегне настоящото „въртене" на едни и същи хора.
Избраните представители трябва да
бъдат подложени на редовен мониторинг, за да се гарантира, че те ефективно защитават интересите на пациентите. Отчетността пред организациите, които ги избират, е важен аспект. Процесът на избор на представители трябва да се провежда на редовни интервали, за да се осигури актуалност на техния мандат и съгласуваност с текущите нужди на засегнатите и семействата им. Участниците дават и изрични препоръки за въвеждане на критерии за компетентност, на които кандидатите за пациентски представители в здравните институции трябва да отговарят.
„Все повече представители на пациенти
и семействата им от България биват включени след оценка и подбор в работата на финансирани от Европейската комисия работни структури, състоящи се от доставчици на здравно обслужване и пациентски представители", казва Петя Стратиева, председател на Националния алианс за редки болести в България. Според нея пренебрегването на опита и експертността на пациентските представители от страна на управляващите води до пропуснати сериозни обществени ползи. Повече за това четете в интервюто в четвъртък.
МЗ дава 2.5 МРЗ за специализанти по здравни грижи
Медицинските центрове не заменят общинските болници
Едноетапната кохлерана имплантация помага на децата
България остава с висока детска смъртност
Станимир Михайлов се връща в НЗОК
Здравните карти за градини влизат в НЗИС
Да продължи остойностяването на труда ни
Продължаващото обучение да е улеснено
Д-р Николай Брънзалов поема БЛС
Още конкурси за директори на болници
МЗ търси нови ръководства за СБАЛХЗ и за областните лечебни заведения в Перник и Търговище