60 дни се бориха за живота на Светослав
Повече от 60 дни лекарите в УМАБЛ „Св. Георги" в Пловдив се бориха за живота на Светoслав от Свиленград. Мъжът пострада тежко при гасенето на пожара в Сакар планина на 15 юли, но вече е в добро състояние и ще бъде изписан от Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болницата.
В борбата с огнената стихия 19-годишният Светослав Димитров получи над 75% изгаряния по цялото тяло с дълбочина от втора и трета степен. Под непрекъснатите грижи на специалистите от болницата обаче, момчето бе поддържано в съзнание въпреки тежкото и рисково състояние и спасено. Лекарите започнаха борба за живота му с поредица от операции, като му бяха осигурени пълно обезболяване и медицинска грижа през целия близо 2-месечен престой в болницата.
Светослав преминава през всички
фази на изгарянето, като започва от шока в първите 3 дни, който е животозастрашаващ. След това настъпва не по-малко опасната фаза на токсикоинфекция. Хирурзите в Клиниката работят с едни от най-устойчивите на терапия бактериални щамове – т.нар. „бактерии-убийци", за които огромната ранева площ е входна врата. Оперативното лечение също не закъснява, а последната фаза - на последствията от изгаряне, понякога продължава цял живот.
„Мисията ни е да практикуваме
истинска медицина. Светльо претърпя много – 10 хирургични интервенции с пълна анестезия, преляхме му общо над 140 банки с кръв и кръвни продукти. Но нито той, нито ние се отказахме да се борим за живота и оздравяването му. Шансовете му за оцеляване бяха нищожни. Сега той ще има възможността да продължи живота си по нормален начин.", разказа началникът на Клиниката пластично-възстановителна и естетична хирургия доц. д-р Елеан Зънзов. И добави, че шансовете му за оцеляване са били нищожни, но сега ще има възможността да продължи живота си по нормален начин.
Клиниката по пластично-възстановителна
и естетична хирургия има излекувани десетки пациенти с над 50-60 процента изгаряния. Разполага с общо 26 легла, от които 7 са реанимационни, и с 5 специални флуидни легла за пациенти с обширни изгаряния, които създават комфорт, облекчават страданията и подпомагат възстановяването на болните в тежки състояния. Тя е единствената в страната, в което на едно място работят 9 пластични хирурзи и още толкова специализанти, както и екип от анестезиолози и реаниматори.
В нея има внедрени различни терапии –
„вакуум терапия"; инжектиране на обогатена тромбоцитна плазма; 3D биопринтиране; хипербарна оксигенация в барокамера. Също така в момента се подготвя проект за използване на мастна тъкан, от която се извличат стволови клетки за лечение на труднозарастващи рани", каза доц. Зънзов.
От болницата напомнят и че клиниката
по пластично-възстановителна и естетична хирургия е един от най-големите консуматори на кръв и кръвни продукти в болницата. Шоковите изгаряния са свързани със загуба на големи количества кръв и всички кръвни елементи. „Затова нуждата от кръв е животоспасяваща и хората трябва да знаят, че дарявайки кръв, те наистина даряват живот на пациентите.", призова доц. Зънзов и благодари на отзовалите се в кампанията за кръводаряване за Светослав.
МЗ дава 2.5 МРЗ за специализанти по здравни грижи
Форум за мозъчните заболявания
Медицинските центрове не заменят общинските болници
Нова чернодробна трансплантация
Д-р Николай Брънзалов поема БЛС
Какво включва профилактиката за рак на гърдата
От 1 октомври започва скрининг за рак на маточната шийка, той ще обхваща жените от 20 до 30 години и от 40 до 50, прегледите ще са безплатни за всички, съобщиха от НЗОК