Коментар
Снифовете са входна врата към наркоманиите
12-09-2024 14:30
Рестрикцията срещу тях е напълно резонна, в София трябва да има 10 превантивни центъра, казва д-р Соня Тотева
Забрана на продажбата на енергийния сниф (прах) въведе Комисията за защита на потребителите. До мярката се стигна след като здравния министър д-р Галя Кондева сезира КЗП, съобщиха от ведомството. Опасен ли е, какво съдържа и как стои въпроса с легализацията му в други страни, попитахме д-р Соня Тотева. Тя е председател на Българската асоциация за профилактика на наркоманиите и бивш дългогодишен директор на Специализираната болница за лечение на наркозависимости и алкохолизъм в Суходол.
Прахчетата, популярни като сниф, съдържат амфетамини. Затова те са опасни. Те се явявят входна врата за развиването на зависимости, от които най-разпространени са марихуана и добавки към нея, включително и на споменатите вече амфетамини.
Смъркането на такива
продукти предизвика интерес не само у малолетни, но и у пълнолетни интерес. Така те се превръщат началото на една по-сериозна зависимост. Колкото да самите амфетамини, те са доста опасни психоактивни вещества, предизвикващи сериозна психическа зависимост, а в някои стадии и физическа.
Затова забраната на
снифовете е напълно навременна и уместна. Режимът за тях, с изключение на Унгария и България, в останалите страни от Европейския съюз е по-свободен. Ние сме държавите с най-големи рестрикции към употребата на тези меки дроги. В Германия и Скандинавието нещата стоят много либерално.
В Швейцария също, там
дори марихуаната, психоактивните субстанции – все меки дроги, са легализирани. Тя е извесна със стриктното си законодателство. И тук идва обяснението, че тази легализация в дадени страни е свързана с широка мрежа от профилактични центрове и специалисти, работещи в тази област. У нас няма такива неща. В България съществуват служби, но те са много малко. В София е информационно-превантивния център към Столична община.
Болницата в „Суходол"
се занимана предимно със зависимите от алкохолизъм. Там беше разрушена дневната й служба на ул. „Пиротска". Има някакви консултативни кабинети, но те нямат обема на действие, който имаше по-рано. В този смисъл, без наличието на една добре структурирана и широка мрежа за профилактика на тези зависимости е безсмислено и неразумно да се върви към легализиране и на марихуаната, и на тези субстанции.
Трябва да се наблегне и обърне
по-голямо внимание на подготовката на специалисти, които да работят в тази насок В десет би трябвало да има 10 профилактични служби срещу разпространението на наркотици преди да се мисли за каквато и да е легализация. Като се има предвид това, напълно резонни са рестриктивните мерки, приложени вчера (11 септември).
МЗ дава 2.5 МРЗ за специализанти по здравни грижи
Финансирането е предназначено за сестри акушерки, които учат за педиатрични грижи, анестезиология или психиатрия
Медицинските центрове не заменят общинските болници
Общински болници с лоши финансови резултати да бъдат преструктурирани обсъждат здравните власти със синдикатите. Как гледа на идеята общинските болници, попитахме д-р Неделчо Тотев.
Едноетапната кохлерана имплантация помага на децата
Реално обаче тя се състои от две операции, а здравната каса заплаща за една, казва доц. Петър Руев
България остава с висока детска смъртност
Липсата на всеобхватен неонатален скрининг, както и високият процент на цезарово сечение са сред рисковите фактори, показва доклад на Сметната палата
Алкохолът е риск за 42% от младите
Те са във възрастовата група 15-19 години, показват данни от ново национално изследване
Станимир Михайлов се връща в НЗОК
Днес бе обнародвано решението на КС и той е подал заявление към Надзорния съвет на фонда за възстановяването му на поста
Здравните карти за градини влизат в НЗИС
Данните от тях ще бъдат в електронен формат от септември 2025 г., гласи проект на Наредба на МЗ
Да продължи остойностяването на труда ни
Българският лекарски съюз избра своя нов Управителен съвет. Какво свърши досегашният и какви са очакванията занапред. Останаха ли нерешени въпроси и кои са те. Това попитахме д-р Кирил Недялков. Той е председател на Районната колегия на съсловната организация в Плевен.
Продължаващото обучение да е улеснено
Ще настояваме да има реално остойностяване на лекарския труд, етичните комисии да имат повече права, казва д-р Николай Брънзалов
Д-р Николай Брънзалов поема БЛС
Досега той беше заместник на д-р Иван Маджаров, който пък отсега нататък поема неговото място