Коментар
Малко са хората с опит срещу наркотиците
12-09-2024 07:00
Членовете на общинските съвети срещу тези зависимости да натрупат опит на терен в центровете за лечение, казва отец Георги Фотакиев
Общински съвети по наркотичните вещества и превантивни информационни центрове към тях да се създадат в общините, които са административни центрове на област. Това предвижда проект за контрол върху наркотичните вещества и пекурсорите. Ще работят ли те ефективно и с какви проблеми ще се сблъскат хората, ангажирани в тях. Това попитахме отец Георги Фотакиев. Преди 27 години той създаде център за лечение на наркозависими във Варна, който продължава успешно да работи и до днес.
В някои общини и сега има съвети и информационни центрове за борба и превенция на наркозависимостите. На пръв поглед създаването на такива във всички общини, които са и административни центрове на областта, изглежда добре.
Има обаче някои особености,
които няма как да премълча. Най-напред искам да уточня, че нашият център за лечение на наркозависими вече работи 27 години, като е създаден към църквата. Първоначално се финансирахме от дарения, сега вече работим и по проекти, за да се издържаме. Имаме своя отделна сграда, медицински лица и всякакъв необходим персонал, какъвто се изисква за такива лачебни заведения.
Всички ние, които сме ангажирани
с тази дейност, за тези близо три десетилетия вече натрупахме доста сериозен опит. В проекта за изменение се предвижда председателите на съветите и ръководителите на центровете да са магистри по психиатрия, социални грижи, педагогика, медицина. Аз не знам доколко обаче човек, макар и с богат професионален опит е компетентен да работи с наркозависими лица. Хората, които умеят това са много малко в нашата страна.
Всички те, сред които съм и аз,
и персоналът на нашия център, сме го правили в крачка, но сме се научили точно от практиката, от живия контакт, от проблемите и натрупания с годините опит. В този смисъл смятам, че тези, които биха се ангажирали в общинските съвети и информационни центрове е добре да бъдат обучени и то не са дни, седмица или две, а да дойдат, както се казва, на терен, в заведения, като нашето. Само сред наркозависимите те биха придобили опит, за да могат да работят добре, а не само да отчитат дейност и да получават бюджетно финансиране.
Ние, във Варна, работим перфектно
с общината, но се питам така ли е и на други места? В чужбина има много добри практики точно за сътрудничество между обществени структури и инициативи за лечение на наркозависими. Би било добре да се вземе нещо и оттам, за да се направи наистина една стройна система, която да работи ефективно у нас.
Според мен, общините следва да
потърсят и центрове, като нашия, които с години вече имат натрупан опит, за да сме им в помощ и подкрепа. Прави впечатление, че сега там, където има комисии към общините срещу наркозависимостите, в тях няма включен наш представител. Ако всички сме заедно, ще можем да постигнем повече.
МЗ дава 2.5 МРЗ за специализанти по здравни грижи
Финансирането е предназначено за сестри акушерки, които учат за педиатрични грижи, анестезиология или психиатрия
Медицинските центрове не заменят общинските болници
Общински болници с лоши финансови резултати да бъдат преструктурирани обсъждат здравните власти със синдикатите. Как гледа на идеята общинските болници, попитахме д-р Неделчо Тотев.
Едноетапната кохлерана имплантация помага на децата
Реално обаче тя се състои от две операции, а здравната каса заплаща за една, казва доц. Петър Руев
България остава с висока детска смъртност
Липсата на всеобхватен неонатален скрининг, както и високият процент на цезарово сечение са сред рисковите фактори, показва доклад на Сметната палата
Алкохолът е риск за 42% от младите
Те са във възрастовата група 15-19 години, показват данни от ново национално изследване
Станимир Михайлов се връща в НЗОК
Днес бе обнародвано решението на КС и той е подал заявление към Надзорния съвет на фонда за възстановяването му на поста
Здравните карти за градини влизат в НЗИС
Данните от тях ще бъдат в електронен формат от септември 2025 г., гласи проект на Наредба на МЗ
Да продължи остойностяването на труда ни
Българският лекарски съюз избра своя нов Управителен съвет. Какво свърши досегашният и какви са очакванията занапред. Останаха ли нерешени въпроси и кои са те. Това попитахме д-р Кирил Недялков. Той е председател на Районната колегия на съсловната организация в Плевен.
Продължаващото обучение да е улеснено
Ще настояваме да има реално остойностяване на лекарския труд, етичните комисии да имат повече права, казва д-р Николай Брънзалов
Д-р Николай Брънзалов поема БЛС
Досега той беше заместник на д-р Иван Маджаров, който пък отсега нататък поема неговото място