Общински съвети за борба с наркозависимостите
Председателят и секретарят
на бъдещите съветите трябва да са магистри по медицина, фармация, психология, социални дейности или педагогика. Новите структури ще разработват и приемат програми срещу злоупотребата с наркотични вещества и ще следят за тяхното изпълнение, както и ще провеждат инициативи по превенция на употребата им.
Към общините ще бъдат
създадени и информационни центрове, в които експертите трябва да са завършили психология, социални дейности или педагогика. Независимо от квалификацията си обаче, преди да започнат работа, те трябва да преминат специално обучение, според изискванията на Националния съвет по наркотични вещества. Съветите и центровете ще се финансират от държавния бюджет.
Такива съвети могат да се
създават и в общините, които не са областни административни центрове, но в такъв случай те ще се издържат от бюджета на общините. Проектът предлага и промяната в състава на Националния съвет по наркотичните вещества. Целта е в него да бъдат включени и лица, на които контролът върху наркотичните вещества, е в тясната отраслова компетентност.
Предвижда се негов заместник
председател да бъде заместник-министър на здравеопазването вместо такъв на правосъдието, както е в момента. За заместник-председател ще се включва и заместник-министър на вътрешните работи вместо главният секретар на МВР.
Освен това, се дава възможност
в Експертния съвет по лечение на зависимости да се включат още психолози и социални работници. Мотивът на вносителя е, че тяхният опит ще е от важно значение в работата му. Проектът предвижда и прецизиране на забраната за реклама на наркотични вещества и растения, които ги съдържат.
Над 110 млн. е-прегледa за 2 години
Средно на ден се регистрират над 220 000 прегледа в електронен формат от близо 14 500 лекарски практики, съобщават от ИО
Поне 146 са опитите за нови болници
Пациенти искат центрове за редки очни болести
Българската хирургия следва развитието на световната
Нови четири вещества стават наркотични
НЗОК с 13% ръст на бюджета за 2025 г.
Не сме изгодни на политическите лобита
Заради бездействието на властите, бизнесът пое благотворително финансирането на амбулаторните практики за здравни грижи, казва Анелия Атанасова