90% от безплодието e заради полови инфекции
основната причина за безплодие в семейството. 90 на сто, като причина за него, и при мъжа, и при жената, се дължи недобре лекувани или недиагностицирани полови инфекции. Освен това, 80 % от преждевременните раждания, които са голям проблем в нашата страна, също се дължат на зарази, предавани по сексуален път. Именно това ме кара да обърна внимание, защото лечението на едно такова състояние е много скъпо, докато превенцията не представлява кой знае какъв финансов проблем.
Към това се добавя и факта, че
хламидия трихоматис е една инфекция, която масово се пренебрегва, защото забравиха предпазните средства за безопасен секс, както и правилната й диагностика. Имаше различни периоди, в които неспециалисти изследваха антитела и какво ли още не. Засега във водещите лаборатории, в т.ч. и Националният център по заразни и паразитни болести, имат всички възможности за диагностика на тези половопредавани инфекции, както на хламидия трихоматис, така и на викоплазма генеталиум. Повтарям, в момента много неспециалисти търсят какви ли не микоплазми, които нямат голямо отношение към инфекциите на половата система и заплашващи с безплодие.
Плазмиум генеталиум е типичен
микроб, причиняващ запушване на тръбите на жената и води до безплодие и много финансови средства за изкуствено оплождане. Като се има предвид казаното дотук, задължително в училище трябва да има час здраве, но той да се води от лекари, а не от класните ръководители. Възпитанието на децата, подрастващите и младежите е много важно. Преди години тези неща се учеха много както в рамките на основното образование в часовете в биология и анатомия, така и в средния курс.
Не знам какво и защо се случи така,
но в много хора, дори с висше образование и обществено ангажирани не правят разлика между вируси и бактерии. Не знаят какво е микроб, говорят за несъществуващи инфекции, което много ме плаши. Сексуалното здраве на населението зависи в много по-голяма степен от училището, отколкото от лекарите. Тук искам да отбележа още нещо. Новият вирус, Wetland Virus (WELV), който беше открит в Китай може да се разпространи при хората чрез ухапване от кърлеж и в някои случаи да причини неврологично заболяване.
Вероятно някои хора вече са
разтревожени от тази новина, но не бива да се безпокоят по няколко причини. Вирусните инфекции, предавани чрез тях или чрез комари, са стотици. Обикновено те не напускат географския си ареал по две причини. Първо, защото имат ендемичен и епизодичен характер – развиват се в живеещите на място гръбначни животни. Второ, защото нямат епидемичния потенциал да засегнат много хора на много големи разстояния. Описването на такива вируси не е ново за науката. Притеснения за България няма.