Искаме нормална среда за привличане на младите
- Финансовото ни състояние в последно време е добро. Към юни 2023 г. просрочените задължения бяха 1,5 млн. лева. Към месец юни т.г. ние успяхме да ги намалим до 250 хил. лева. Същевременно, имаме 1 млн. 20 хил. лв. надлимитна дейност, която не ни е заплатена от НЗОК. Ако я бяхме получили тази сума, болницата вече щеше да е изцяло без задължения – нито просрочени, нито текущи.
- Изпълнени ли са заплатите според Колективния трудов договор, който действаше до 12 април?
- Заплатите са приведени според изисквания на на КТД и НРД. В това отношение нямаме проблеми. Хората си получават възнагражденията по трудов договор, както и средствата за дежурства.
- Синдикатите обаче предлагат увеличение на заплатите в бъдещия КТД средно с 20 на сто. Ще се справите ли с това изискване?
- С такова едно изискване вече определеноэще имаме трудности. Ако то бъде фиксирано в бъдещия договор, ще трябва да го изпълним, но не е ясно откъде ще дойдат средства. Единственият източник са клиничните пътеки, чиито цени следва да бъдат увеличени, за да можем да покрием заложеното в един нов колективен трудов договор в сектор „Здравеопазване". Друг начин няма. Впрочем, веднъж завинаги трябва да се реши въпросът с цените и то по такъв начин, че да знае кога какво следва. Освен това има още едно обстоятелство, което така да се каже, връзва ръцете на нас, управителите на болници.
- Кое е това обстоятелство?
- Независимо от всички решения на съда, с които лимитите бяха отменени, на практика обаче те остават и се съблюдават. Националната здравноосигурителна каса следи за изпълнението им. Това много пречи на финансирането на лечебните заведения. Ние трябва да се ограничаваме в рамки, а имаме ресурс да работим и работим повече. Налагат го и пациентите, които не можем да връщаме. Само ще спомена, че за месец август имаме 100 хил. лева надлимитна дейност. Като прибавим тази сума към предходната натрупана и неизплатена се оказва, че касата следва да ни плати 1 млн. 100 хил. 20 лева. Това са пари, изработени от началото на годината досега. Срещу тях екипа на болницата е лекувал хора, спасявал е човешки животи, а както знаем, болестта не се съобразява с лимити. Затова отново казвам, увеличение на клиничните пътеки и крайно необходимо, за да можем да формираме фонд „Работна заплата" според проекта за Колективен трудов договор с 20% увеличение, както искат синдикатите. а нашата болница зазаплати през месец юли отделихме 1 млн. 850 хил. лева. Същевременно, общият приход на болницата е 2 млн. 300 хил. лева. При това положение ние можем спокойно да осигуряване възнагражденията на хората и да покриваме задълженията си стига да ни бъде изплатена и надлимитната дейност.
- Как гледате на идеята да се намаляват цените на клиничните пътеки при преизпълнение на бюджета от дадена болница?
- Крайно критично. Тук всичко опира до една елемнтарна аритметика. Не виждам как може да бъдем реално на пазара като търговско дружество – многопрофилна болница, да сме конкуретноспособни по отношение на заплатите на персонала, след като се има предвид, че сме в жестока конкуренция с частните болници, да осигуряваме издръжката на лечебното заведение, да купуваме нова апаратура, за да работим по-добре и в същото време да намаляват цените на клиничните пътеки. Дори те да бъдат минимално занижени, това ще се отрази крайно негативно на дейността ни. Казано откровено, такова нещо дори не подлежи на коментар. Ние, управителите на многопрофилни болници, имаме достатъчно грижи, следим и дали, като цяло няма да бъде преизпълнен бюджетът и да се наложат ограничения. Просто, трябва да се мисли и за това, че конкуренцията на пазара е голяма, а областните болници, като нашата, в повечето случаи са единствените достъпни лечебни заведения за по-голяма част от населението. Именно затова, ние трябва да сме добре оборудвани, да имаме добре платени лекари, медицински сестри и друг персонал, за да работят те спокойно и хората да са сигурни, че ще им бъде оказана адекватна, навременна и достатъчно квалифицирана медицинска помощ.
- Промяна в наредбата за ТЕЛК изисква комисиите в държавните и общинските болници да бъдат увеличени и да станат общо 150. Има ли вече сформирана втора комисия при вас и назначени ли са в състава й и началници на отделения? Забавят ли се решенията, има ли трудности?
- Справихме се, сформирахме и втора трудово-експертна лекарска комисия. Искам да благодаря на колегите, които проявиха разбиране към ръководството на болницата, което по новите правила е отговорно за тази дейност. Втората комисия започна работа още през месец юли. Всичко е спазено в срок. Имаме проблем.
- Какъв е този проблем?
- Според новите правила общинските болници нсъщо трябва да разкрият допълнителни ТЕЛК. В региона имаме две такива – в попово и в Омуртаг. Там обаче категорично отказаха да бъдат съставени такива комисии. Не знам дали има санкции за такива управители, които не изпълняват разпорежданията или не. Сега цялата работа по експертиците пада върху МБАЛ – Търговище. Колегите от втората, новата комисия все още не са навлезли в тънкостите на тази дейност, особено по отношение на трайната медицинска неработоспособност. Екипът беше на обучение. През месец декември предстои ново, на което отново ще отидат, но все още им липсва натрупан опит. Освен това, тези колеги са началници на отделения в болницата и имат немалко задължения. Те трябва да освидетелстват пациенти, на които са издали болничен лист и са председатели на ЛКК. Това не се санкционира. При нас се случва, тъй като, както казах, двете общински болници отказват да създадат ТЕЛК. Всичко тома е допълнително натоварване на колегите още повече, че вече се изпращат преписки за решения и на случаен принцип. Много е трудно да се прецени само по документи какво е общото състояние на човека, но се налага и това да правят колегите. Затрудненията с втора ТЕЛК не са никак малко, но сме длъжни да ги преодоляваме, както се казва, в крачка.
- Постоянно говорим т.г. за огромни преразходи в болничната помощ, от кого се генерират, вашата болница има ли такива?
- По данни, които събра Сдружението на областните болници се вижда, че общият преразход за дейност по линия на средствата, заплащани от НЗОК, направен от нашите лечебни заведения, т.е. областните, е едва 14 процента. Вижда се, че той не е голям, какво някои вероятно си мислят. А и няма как да бъде иначе, след като основно ние поемаме и спешността, и по-сложните случаи, а и цялостната медицинска помощ на населението в дадена област.
- Добър ли е контролът сега над болничната помощ от НЗОК и с еднакъв аршин ли се мери?
- Не можем да се оплачем от липса на проверки.
- Има ли недостиг на кадри и опасност от затваряне или преструктуриране на отделения заради дефицита?
- Недостиг има, както навсякъде. При нас той е остър за анестезиолози и реаниматори, гинеколози, можем да вземем още десет медицински сестри. За радост, имаме специализант по съдебна медицина, тъй като титулярът е вече в пенсионна възраст. Така спасяваме положението и по това направление. Във всички специалности колегите застаряват. Като цяло, млади специализанти не идват. Възрастта оказва влияние и то отрицателно за цялата колегия. Почти всеки месец получавам запитване дали можем да вземем специализанти по дерматология и венерология. По тази специалност останаха отделения в много малко болници – нещо, което ме радва. Засега имаме един специализант и двама специалисти. Отделението е с десет легла. Младите колеги не се насочват към тежките специалности. Вероятно причината е заплащането.
- От години се говори за дефицита на лекари и медицински сестри, но някак си решаването му все се замита под килима. Защо?
- Нямам обяснение.
- Нужни ли са 360 болници за 6 милионна България?
- Категорично не са необходими. Вероятно има непреодолими фактори, които да позволят намаляването на техния брой. Вече е късно силово да се налагат ограничения, защото законодателството е такова, че всички лечебни заведения за болнична помощ са равнопоставени пред закона.
- Какви са очакванията Ви от настоящото служебно правителство и от евентуално избраното редовно?
- Очакванията ми са да ни бъдат осигурени нормална среда и условия – и нормативни, и финансови, за нормална дейност. Това означава да имаме възможност да се снабдяваме със съвременна апаратура, защото това е едан от основните причини да задържим младите колеги и да привличаве специализанти. Нужно е да ни се дават възможности да мотивираме материално младите колеги, за да остават да работят при нас. Това са нещата, които определят съществуването на областните многопрофилни болници за активно лечение.
НЗОК бави договора на новия управител
Медицински технологии и онкология
Конференцията събира водещи специалисти и иноватори нa 22 октомври в София