Двойно повече полово предавани инфекции
- За момента няма опасност от епидемия. Като цяло обаче, по отношение на трансмисивните инфекции имаме повишение спрямо миналата година. Това се наблюдава по-отчетливо при Лаймската болест. Водещите теми през 2023-та, а това бяха варицела, скарлатина и ковид, но сега те отстъпват. Сега случаите са чувствително по-малко. По отношение на Kовид имаме към 8 000 случая, докато през миналата година те бяха 18 000. Намалението при скарлатината и варицелата е повече от една трета.
- На какво се дължи това намаляване на инфектираните? Дали не е поради това, че мнозина вече не си правят PCR за Kовид и не влизат в статистиката?
- Хората и през миналата година не си правеха масово тестове, когато се разболееха. Във всички случаи, имаме една скрита заболеваемост. Въпреки това, все пак можем да твърдим, че тенденцията е към намаляване. При варицелата имаме близо 21 000 от началото на годината спрямо 26 000 през миналата година. Намаляването на случаите се дължи, до голяма степен, с изчерпване на т. нар. горивен материал на тези, които могат да се заразят. В началото кривата винаги тръгва мощно нагоре, обхващайте неваксинираните или ваксинирани, но неизработили добър имунитет, или неболедувалите. Сега имаше доста случаи, в които децата нямаха антитела, но родителите твърдяха, че те са имунизирани. Теоретично е възможно в един нисък процент да има имунизация, но да няма антитела. При нас обаче, някак си, твърде масово стана това явление. Можем да мислим, че те въобще не са правени. Представят се изрядни документи, но както вече казах, антитела няма. Въпреки електронната система, при недобросъвестност, системата със сигурност може да бъде заобиколена, като се впише нещо, което не се е състояло. Жалко е, че някои родители си позволяват такава волност. Така детето остава незащитено. Има риск и за тях, ако не са преболудавали заболяването като малки. Например, варицелата е изключително тежка за голям човек. Това се изразява не само с обрива, който остава следи, но и в усложнения.
- Тази година обаче на преден план излязоха доста нови за страната ни инфекции, например морбили. Има ли опасност от ново разрастване?
- За съжаление, тази година имаме 26 случая, а през 2023-та нито един. Те са в резултат на голям епидемичен взрив във Варна, където беше направено изследване, насочено към контактните лица. Радостното е, че не всички случаи са тежки. Повечето от тях са именно във Варна и само няколко са в София.
- Случаите във Варна имат ли нещо общо с нарушения имунизационен календар на пристигащите от Украйна заради войната там?
- Не мисля, че има нещо общо с тях, макар и да не мога да коментирам със сигурност, защото Националният център по заразни и паразитни болести не разполага с детайлните епидемиологични данни. Като изключим големия епидемичен взрив във Варна, обстановката по отношение на морбили е спокойна. Това показва, че няма чувствително население, което може да бъде засегнато. Морбили, просто, се опитва да циркулира, но не намира достатъчно почва.
- Означава ли това, че 98% от хората са имунизирани и са защитени?
- Още не сме ги достигнали. С първа ваксинация са 93-94 на сто, а и с втора 88 процента. Все пак, и това е нещо, и може да блокира вируса.
- Има ли опасност от разрастване на хората със Западнонилска треска, като се има предвид, че популацията на комари у нас не е малка?
- Към момента имаме доказани три случая. Чакаме резултатите за четвърти, но това ще отнеме няколко дни. Опасностите от Западнонилската треска са сериозни особено за по-възрастните лица и тези с хронични заболявания. Проблемът е, че тя може да протече безсиммпотмно, но е възможно да причини и тежък менингит, енцефалит и да доведе до много тежко разстройство на личността. Затова, рисковата група трябва много да се пази от преносителя. Това е обикновеният вид комар, който е и най-разпространения у нас. Тигров комар не очакваме. Утешително е, че заразенети комари се срещат рядко, а оттам и инфекцията не е честа. Паника не трябва да има. Хората трябва да знаят, че Западнонилската треска не се предава от човек на човек, тоест болният не може да зарази обкръжението си. Те трябва да се пазят от комари, като сложат комарници на прозорците и приспособления срещу тях в контактите. В никакъв случай да не стоят на светната лампа и отворен прозорец без мрежа, защото това е директна покана към въпросните комари. Надвечер и вечер да избягват седенето в барчета на открито и да ползват репеленти. Ако живеят в къща, трябва да внимават за всякакви резервоари с вода особено застояла – кофи, тенджери, бидони със запаси, та дори и автомобилни гуми в двора. Тези места трябва да се пресушат, тъй като поддържат размножителния цикъл на комарите. Ако все пак, в това безводие, хората на село решат да наливат вода за всеки случай, ако спрве, то съдът трябва да бъде добре похлупен.
- Два района в Северна Гърция има сериозни проблеми със Западнонилската треска. Има ли опасност оттам да се появят ендемични огнища и у нас особено сега, когато хората вече се връщат от море там?
- Няма как да скрия, опасност има. Гърция съобщава за много случаи, които представляват почти половината от всички в Европейския съюз. Това говори за много добър надзор. Там има добра диагностика и насочено мислене за навременно откриване на инфекцията. Препоръчвам на хората, които се връщат оттам с неразположение и обриви да се тестват, за да се изключи или потвърди заболяването. Лекарите ще преценят дали те са за хоспитализация или за домашно лечение. Те не бива да ходят на работа, да отложат всекидневните си ангажименти, за да може организмът им в постелен режим да започне да се възстановява. Заболяването е системно, циркулира чрез кръвна и достига до всички органи. Теоретично погледнато, ако заразен човек бъде ухапан от комар, той може да се заради и след това да предаде болестта на друг човек с ужилването си.
- Затворихме ли страницата коклюш?
- Не може да се каже. От намалото на годината имаме 2500 случая. Наблюдава се леко понижаване с 35 нови на седмица. Ситуацията, като цяло е овладяна, но разпространението на инфекцията не е отминало.
- За каква по-специфична симптоматика трябва да следи човек?
- Трудно е да се каже, тъй като симптомите не са специфични. Въпреки това, неразположене с дреибен обрив насочва към възможна Западнонилска треска. Важно е да се знае, че тя не се проявява с респираторни симптоми. Възможно е гадене е и повръщане, както и стомашно-чревни проблеми, но те са за кратко. Основно на дневен ред е общото неразположение с обща отпадналост и мускулни болки. При такива прояви трябва да се масли и за това заболяване особено след връщане от море в Гърция.
- При безводието и престоялата вода от запаси, как стои въпросът със стомашно-чревните заболявания?
- Определено имаме повишаване на гастроентеритните заболявания. Това са болести на мръсните ръце. Заразата се предава по фекално-орален път. От началото на годината инфектираните са 7 000 души спрямо 5 000 за 2023-та. Имаме повишаване и при бактериално-чревните патогени, а също и при вирусните. От бактериалните най-често са салмонелозите и са доста повече спрямо миналата година – 690 от януари, спрямо 280. Повишението тук е два пъти и половина, което е твърде много. Другият причинител със завишени стойности е ешерихия коли. Сега са 250 спрямо 100 за 2023 г.
- Има ли опасност за увеличаване на случаите от майманска шарка (mpox)?
- Имаме общо шест случа, като от тях пет са от преди две, един е от тази година. Могат да се очакват още случаи. Проблемът е какви точно ще бъдат те – дали причинени от клон 2, който досега причиняваше заболяването в Европа и е по-леко, или от клон 1, така широко разпространил се в Конго и прочитащ доста по-тежко и се предала по-широко, по повече начини. Безпокойството е каква посока ще вземе точно клон 1. Засега той е в Африка, като извън нея има само единични случаи.
- Като изключим есенно-зимните инфекции, като грип, какво най-общо буди у Вас и колегите Ви безпокойство? Какви са очакванията Ви?
- Полово-предаваните инфекции определено будят безпокойство, тъй като започнаха доста да се повишават. Наблюдаваме осезаема крива нагоре на сифилиса, гонореята и хламидии. Всички те са близо два пъти повече, отколкото през 2023-та. От началото на годината имаме 234 случая на сифилис при 170 за миналата, хламидийната инфекция е съответно 60 срещу едва 20, а при гонореята са 52 срямо 33. Оказва се, че те са се увеличили почти двойно. Не смея да мисля докъде можем да стигнем.
- Много пъти сте предупреждавала и предупреждаване за опасността от инфекции, но сякаш хората не Ви чуват. Имате ли обяснение, защо българинът, като цяло, не се вслушва?
- Защото, докато е здрав смята, че това не го засяга и може сам да преплува морета, че и океани. Здравето е нещо твърде крехко. Нужна ни е повече здравна култура.
- Кой трябва да възпитава в нея?
- И родителите, и училището, и медиите и то в една посока. Тук точно училището може много да помогне, като се въведат здравни беседи. Класните ръководители могат да ги водят по много по-интересен начин, отколкото в миналото. Националният център за заразни и паразитни болести е отворен да им оказва съдействие и обучение.
90% от безплодието e заради полови инфекции
Някои хора вероятно вече са разтревожени от новия вирус WELV, но не бива да се безпокоят, инфекциите, предавани чрез кърлежи са стотици, казва проф. Тодор Кантарджиев
Амброзията предизвиква алергии през септември
Гонореята все по-честа при младите
Туристическите агенции ще казват за малария
НЦЗПБ ще информира туристите за паразитните болести
МЗ ускорява пръскането срещу комари за 2025 г.
Спряха продажбата на енергиен сниф на 3 места
Двама починаха от Западнонилска треска
Байдън цензурирал Фейсбук за КОВИД
Доставят 84 хил. ваксини за КОВИД
Те са за нови вариантни ваксини срещу подвариант JN.1 на SARS-CoV-2, съобщиха от МЗ