Индустрията плаща за биомаркерите
Както clinica писа, ново доплащане за биомаркери се очертава за хората с онкологични заболявания. Тези изследвания са нужни за прилагането на редица иновативни терапии, но в много случаи те ще останат за тяхна сметка, тъй като индустрията се оттегля от финансирането им. Защо през миналата година НЗОК искаше да реимбурсира биомаркерите, а от Българския лекарски съюз бяха против, публикуваме становището на съсловната организация от края на 2023 г. до Обществения съвет по правата на пациента към МЗ, тъй като към момента няма друго. Ако обаче то претърпи промяна през есента, своевременно ще я отразим.
Към настоящия момент е осигурен достъп на българските граждани до биомаркерни тестове, свързани с конкретно лечение на база кратка характеристика на продукта, и тези тестове не се финансират от самите пациенти. Те се заплащат от съответните фармацевтични компании, произвеждащи леченията, свързани с тези тестове. Това е установен модел, по който се работи и в други държави като Румъния и Гърция.
Практиката показва, че тестовете
се извършват бързо, като се гарантира, че пациентите не са изправени пред финансови пречки. Биомаркерните тестове се извършват на територията на България и дори, когато се изполва секвениране от следващо поколение (NGS), времето за изчакване обикновено се ограничава до най-много 3-5 дни, което е доста бързо, сравнено с други държави, т.е. по никакъв начин не се забавя терапията на пациентите.
От друга страна, фармацевтичните
компании инвестират между 8 и 10 млн. лева годишно в тестове. Въз основа на тези тестове се предписват таргетни терапии, чиято годишна икономическа стойност възлиза на 350-400 млн. лева, с очакване за нарастване на тези суми в системата на здравеопазването всяка година спрямо предходната.
С оглед на горното, финансирането
на биомаркерни тестове със средства от здравноосигурителните вноски се обезсмисля както на фона на стотиците милиони левове, които фармацевтичните компании получават всяка година с разходи за тестове в порядъка на 2-3% от тези приходи, така и от необходимостта от инвестиране на публични средства в други сфери на здравеопазването, които въобще не са финансирани или са недостатъчно финансово осигурени.
Гр. София
17.10.2023 г.
Предлагат 22 млн. от резерва на НЗОК за аптеките
С тези средства трябва да се плати на фармацевтите таксите за безплатните лекарства от 16 юни до края на годината
ЕМА препоръча мерки срещу менингиом
Плащат ново лекарство за мускулна дистрофия
Аптеките изпълняват е-рецептите и частично
Генна терапия за синовиален сарком
Откриха енергиен сниф в 9 области
Над 150 обекта в страната са проверени днес от РЗИ по разпореждане на министър Галя Кондева за продажба на енергиен прах