Нов метод за възстановяване на менискус
Оперативен метод за възсъановяване на менискус, който изживява световен ренесанс, въведоха в Аджибадем Сити Клиник Токуда, съобщиха оттам. При него се използва фибринов присадък (съсирек) вместо да се премахва увредения хрущял.
Методът е въведен от д-р Станислав Пашов – хирург в Kлиниката по ортопедия и травматология на болницата. Доскоро при установено скъсване се практикуваше частично или тотално премахване на увредения менискус. Това обаче води до промяна в колянната кинематика и натоваварване, с лоши функционални резултати, и риск от прогресия на остеоартрит в дългосрочен план.
С новия метод проблема се избягва.
При него се взимат 20 до 60 мл. кръв от пациента и след бърза обработка, полученият кръвен съсирек се зашива към увредената част на менискуса.
„Според концепцията отпреди 10 години, при 50% от скъсаните менискуси е възможно възстановяване чрез зашиване. Техниката с прилагане на кръвен съсирек не е иновативна, но напоследък има ренесанс в световен мащаб, с което увеличава процента на подходящите случаи. Включително пациенти, при които доскоро не можеше да се възстанови менискусът заради механизма на скъсване, големина и разположение на увредената зона, тази техника осигурява неговото зашиване." – споделя д-р Пашов. По думите на хирурга, световната концепция в момента е да се запазва менискуса, за да се превентира износване на колянната става, което ще намали честотата на гонартроза.
„Остеоартритът е пандемия в
световен мащаб и броят пациенти, които са за смяна на колянна става се увеличава непрекъснато. При отстраняване на менискус, обричаме коляното." – допълва д-р Пашов. Най-честите причини за скъсване на менискус са две – травми и дегенеративните увреди. Ако при новородено менискусът е напълно кръвоснабден, то при 40-50 годишен човек кръвоснабдяването е до 20% от площта му, в периферната зона. В случаи, когато се съчетава увредата му с леко износване на хрущяла, медиците очакват до две години ставата на пациента да бъде със симптоми на гонартроза. С новия хирургичен метод, кръвният съсирек се ремоделира за период от 4 до 6 седмици и се превръща в тъкан на менискуса.
Изпитват ваксина за рак на белия дроб
Мъжете са по-рискови за сърдечен инфаркт
NHS отказа новото лекарство за Алцхаймер
Генна терапия за синовиален сарком
FDA разреши софтуер за инсулин при Диабет2
Внимавайте с антибиотиците
Безразборният им прием може да има тежки последици при уроинфекциите, предупреждава проф. Димитър Шишков