Средиземноморска диета срещу КОВИД
Екип от изследователи в Индонезия обаче проучи как специфичният начин на живот е възможно да повлияе на тези шансове - и установи, че спазването на средиземноморска диета може да намали риска от заболяване от КОВИД-19, според обзор, публикуван в сряда в списание PLOS One.
„Има многобройни проучвания, които силно
свързват КОВИД-19 с възпаленията (в организма), докато средиземноморската диета е отдавна известна със своите противовъзпалителни свойства", казва старшият автор на обзора Андре Сиахаан. "Чрез нашето проучване ние съобщихме за връзка, която допълнително засили връзката между тези две неща, в съответствие с нашата хипотеза", добави той.
За да проучи дали рискът от
заразяване и тежестта на заболяването могат да бъдат облекчени от средиземноморската диета, екипът преглежда шест проучвания с общо над 55 400 участници в пет държави, като изследванията са публикувани между 2020 и 2023 г. Участниците са съобщили за придържането си към средиземноморската диета с помощта на въпросници.
В три проучвания е установена
"значителна" връзка между средиземноморската диета и намаления риск от коронавирусна инфекция, докато в други две резултатите не са значими. Във всички тези проучвания участниците, спазващи средиземноморска диета, са имали по-нисък риск от инфекция. Но дали диетата може също така да намали броя на симптомите или тежестта на заболяването, не е толкова ясно, казват авторите, които оценяват доказателствата по тези аспекти като "ниска степен на сигурност".
Сред категориите храни, измерени
в някои проучвания, по-високата консумация на зехтин, плодове и ядки; по-ниската консумация на зърнени храни и червено месо; и умерената консумация на алкохол са свързани с по-нисък риск от коронавирусна инфекция. Консумацията на повече зеленчуци, плодове, бобови растения, ядки, риба и пълнозърнести храни е свързана с по-малък шанс за тежка форма на ковидоза-19.
Установено е също, че средиземноморската
диета е полезна за намаляване на риска или тежестта на сърдечни заболявания, инсулт, деменция, рак на гърдата, висок холестерол, загуба на паметта, депресия и др. Независимо от това доколко средиземноморската диета може да предпазва от заразяване с Ковида-19 или от развитие на тежки симптоми, тя е "здравословен и вкусен избор на начин на живот", обясни от своя страна и Лиза Дрейър, диетолог, автор и сътрудник на CNN в областта на здравето и храненето.
Средиземноморската диета включва
плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, бобови растения, ядки, риба и зехтин, като същевременно се намаляват червеното месо и преработените храни, казва д-р Сара Зайделман, асистент по клинична медицина в Колумбийския колеж за лекари и хирурзи. "Тези храни са богати на антиоксиданти, фибри и микроелементи, които подобряват имунната функция и могат да помогнат за стимулиране на естествения ни микробиом и намаляване на възпаленията", заяви тя.
Под въпрос
Прегледът предоставя само предварителна информация, обясни д-р Жорди Мерино, който не е участвал в проучването. Той обърна внимание, че трябва да се имат предвид важни недостатъци, които засягат надеждността на резултатите. Сред тях е и фактът, че всичкипроучвания са наблюдателни, така че резултатите показват корелации, но не доказват, че средиземноморската диета има или няма защитен ефект срещу Ковид-19, казва Лиза Дрейър, диетолог, автор и сътрудник на CNN по въпросите на здравето и храненето, която не е участвала в прегледа. |