150 кандидати за електронния търг на МЗ

Тестовият вариант на платфромата беше пуснат в действие на 21 март. Той е достъпен за лечебните заведения. Останалите функционалности на системата обаче все още се разработват, тъй като трябва да се синхронизират с новия Закон за обществените поръчки и правилника за прилагането му, обясняват от министерството.
Идеята на платформата е министерството да провежда търгове за медикаменти от името на всички болници, диспансери и други лечебни заведения. Според ведомството по този начин ще се намалят цените, на които се купуват лекарствата, а оттам и разходите на болниците. Поръчките ще се правят на база нуждите и заявките на клиниките. Първият етап от системата предвижда лечебните заведения за заявят нужните им количества лекарства за една година напред. След това МЗ ще сключи рамкови споразумения с търговците на едро. Тогава болниците ще могат да избират от кого да си купят медикаментите на база най-ниска цена в електронния търг. Количествата, които ще заявяват няма да могат да превишават предварително заявените от тях, уточняват от МЗ. Засега обаче не е ясно кога ще се случи това заради промените около закона за обществените поръчки. Друго неизвестно е дали ще има обжалвания от страна на дистрибуторите, което също може да забави финализирането на рамковите споразумения, уточняват от ведомството.
Как платформата ще сработи засега е трудно да се каже, тъй като има много неизвестни. Едно от основните притеснения на болниците е, че няма винаги да се постигат по-ниски цени от сегашните. Причината според тях са огромните дългове на лечебниците. Заради тях цените в електронния търг може да се окажат по-високи, отколкото на клиники, които са изрядни платци. Такива има най-вече сред частните болници, но се срещат и сред държавните. Според директорите на лечебниците в този вариант те ще могат да работят по договори от свои традиционни търгове. Затова и частните клиники няма да бързат с включването в търга, а ще изчакат първите резултати. Не е ясно и дали цените в електронния търг ще са напълно еднакви за всички болници или отново ще зависят от мястото, където се намират клиниките, от обемите, които ще реализрат и от редовността на разплащанията им.
Доста са неяснотите и за търговците на едро. Заради това от тяхната асоциация отказаха на този етап да коментират участието си в електронния търг. При всички положения обаче той ще доведе до нова възможност за още по-голямо окрупняване на този пазар. И към момента той е доминиран от 3-4 национални дистрибутора, но на местно ниво винаги има малки играчи. С електронния търг тяхното оцеляване може да стане още по-трудно. В същото време подобни инициативи винаги крият риск и в обратната посока. Ако няма изрични условия за участие, не е изключена появата на дъмпингови фирми, които да подбиват цените без реално да могат да осъществят след това доставките. Проблем е и дали лечебните заведения ще осъществят покупките на заявените количества, тъй като точно на база големия обем фирмите ще са смъкнали цените.

НЗОК кани на среща медицинските сестри

БЛС пак иска още пари

МЗ удължава забраната за износ на инсулин

МЗ ще купува апаратура за телемедицина

НЗОК ще има и втори подуправител

Депутатите без въпроси към здравния министър

Помощник фарамцевтите искат промени
Съсловната им организация настоява да се регламентира тяхната дейност в съответствие с европейските и световните стандарти

Преговорите за НРД тръгват утре

Предлагат закон за ИИ у нас
Отговорна за защита правата на пациентите в случая ще е ИАМН, предвижда проектът на ПП-ДБ
