Интервю

Политическата криза отлага още реформата

22-08-2024 06:28
Ситуацията в Четвърта градска е плод на проблемите в системата, чието нерешаване води цялото здравеопазване към нови изпитания, казва д-р Антон Койчев Политическата криза отлага още реформата
Clinica.bg

press@clinica.bg

Преди броени дни СОС взе решение да влее Четвърта градска болница във Втора. Защо, ще има ли нови конкурси за директори на столичните лечебни заведения, да очакваме ли още промени в тях и как се отрази падането на лимитите им след решението на КС, попитахме д-р Антон Койчев. Той е зам. председател на здравната комисия в СОС от квотата на ГЕРБ-СДС.

- Д-р Койчев, на общински съвет взехте решение да слеете две болници докъде стигна процеса, има ли проблеми?

- Да, така е, на последната сесия взехме това решение за обединение на двете болници във връзка с по-лошото състояние на Четвърта градска болница, така че да оздравим лечебното заведение, да подобрим качеството на здравната грижа, като разбира се всички, които работят там, имат право да започнат работа във Втора градска, ако желаят. Освен това по закон, когато едно дружество се влива в друго, това става с всички активи, включително и с работещите в него и никой няма право да съкращава хората. Към момента обаче имаме отказ поради едно обстоятелство за вписване на новия директор, но то се коригира и се надявам, че до септември той ще е вписан в Търговския регистър.
- Какво ще се случи със сградния фонд на Четвърта градска?
- Той ще продължи да се използва за лечебно заведение, но след процеса на обединение на двете болници СОС ще реши какво точно да бъде - медицински център (МЦ), място за високоспециализирани процедури или ще има и легла за долекуване. Това е въпрос на бъдещето, но във всички случаи сградата ще се ползва само за медицинска дейност, тя няма да се продава, както се спекулираше.
- Това първата крачка ли е от някакво по-голямо преструктуриране на общинското здравеопазване и има ли то нужда от такова?
- Това е първата крачка в болничното здравеопазване, иначе през годините ние сме правили такова в извънболничната помощ, където сме обединявали някои центрове. Практиката показа, че това е било успешно, защото сега нашата мрежа от ДКЦ-та е в много добро състояние - финансово и като качество на услугата. Знам, че това, което започнахме няма да е лесно и ще изисква множество доклади, но ще е успешно като стъпка, особено с оглед на ситуацията в София, където имаме над 100 лечебни заведение за болнична помощ, с изключително сериозна конкуренция и ние трябва да направим стъпки за едно по-ефективно управление на ресурса.
- Каква е следващата стъпка, какво показват анализите ви - кои общински болници се справят добре, кои са в по-лошо кадрово състояние?
- Нямаме болница, която да е в по-лошо кадрово състояние, разбира се, състоянието на Четвърта градска не е от вчера, то се дължи както на празнини в нормативната рамка на здравеопазването, така и на текущата ситуация. Всяка от болниците има силни и по-слаби звена, много внимателно ще пристъпим към този процес. Но общинското здравеопазване не прави изключение от някои общи за страната тенденции - застаряване на персонала, трудно намиране на персонал. Затова, ако сегашните промени приключат успешно и до края на мандата имаме видим резултат, си струва да помислим и занапред. Но останалите болници са в добро състояние, както и мрежата с ДКЦ-та и МЦ, там нямаме нужда от преструктуриране.
- Миналата година не успяхте да изберете директор на "Шейново", кога ще се случи това?
- Така е, ние даже сме просрочили срока, защото решението на СОС бе да се избере нов директор до 6 месеца, а те минаха. Трябва да се пусне конкурс, това обаче не е задача само на СОС, а и на Общинската администрация, а там не забелязвам заинтересованост и оперативност. Ние ще подготвим доклада по темата и ще започнем процедура за подбор на нов съвет на директорите. Мисля, че това ще стане на есен.
- Защо процедурата се просрочи във времето?
- Поради ред причини, една от които е и късното конструиране на СОС, което отне поне 4-5 месеца.
- Предстоят ли смени на ръководствата и в други общински болници?
- Миналата година имаше конкурс за всички ръководства на общинските лечебни заведения, така че те са в началото на мандата си и нови конкурси ще има към втората половина на 2026 г.
- Една от най-актуалните теми през последните две години е КТД, какво ще се случи в общинската болнична помощ?
- Има подписан КТД в болничното общинско здравеопазване. И в Пета, и във Втора, и в Първа заплатите са повишени съобразно действащия КТД. Това стана благодарение основно на групата ГЕРБ-СДС в общината. Резултатите показват, че ще има възможност да се повишат и още нивата на заплатите в печелившите звена.
- Ако се сключи нов КТД, общинските болници ще могат ли да го изпълнят?
- Това би ги затруднило, смятам, че когато има разумен компромис от двете страни - може да растат нивата на работните заплати и занапред.
- Как се отрази отпадането на прогнозните бюджети по НЗОК след решението на КС?
- Това е изключително актуална тема, ще видим как ще се отрази на бюджета на здравната каса, защото има данни за дефицит към края на годината. Иначе падането на лимитите се отрази на работещите болници, които ги надхвърлиха. Общинските болници също са повишили дейността си, като брой преминали пациенти и КП.
- Доколко добър обаче е контролът от страна на касата и доколко реална е тази дейност?
- Нашите болници са системно проверявани и дори наскоро имаше проверки от СЗОК, която не констатира фрапиращи нарушения. Задължение на касата е да проверява всички договорни партньори.
- С оглед на този голям дефицит на НЗОК, който се очертава в края на годината, какво е адекватното решение за страната?
- Адекватното решение е при формирането на бюджета на касата. Най-вероятно няма да се пристъпи към увеличаване на здравната вноска, за обратния вариант е нужно много голямо съгласие в обществото и поемането на съгласие за предоставяне на по-добра и качествена медицинска услуга. Политиците, които вземат това решение, трябва да гарантират на обществото този резултат. Другата възможност е трансфер от държавния бюджет, ако е възможно.
- Да, но това е еднократно решение за тази година?
- Да, това е еднократно решение, по-глобалните решения са да се види каква е ситуацията с договорните партньори, смятам, че сега режимът за включване в системата е доста либерален, а ресурсът е един и той трябва да се преразпредели на много повече участници. Промените могат да станат през вкарване на критерии, защото не е тайна, че има много голямо развитие на частната болнична мрежа, което до някаква степен застрашава някои публични болници, кадрово и финансово, оттам страда услугата, защото имаме свръх предлагане на някои добре финансирани дейности, докато към други, които са финансово непривлекателни, има много по-слаб интерес и цели специалности западат така.
- Мислите ли, че ще се намери политическа воля за реформи, след като инвеститорския интерес е огромен?
- Мисля, че много трудно ще се устои на инвеститорския интерес, освен това претенциите на частните инвеститори са абсолютно законни, голяма и много тежка ще е задачата на МЗ. Ако няма единно решение сред всички политически партии, каква здравна система искаме да имаме, ще сме свидетели на много сериозни здравни катаклизми. Фактът, че сме в перманентна политическа криза допълнително утежнява ситуацията, защото има болници, които са на пазара само на търговски принципи и е редно да се помисли те да минат на кешов принцип или на финансиране от допълнителното здравно осигуряване.
- Вие сте част от най-голямата политическа сила в страната, дискутирали ли сте в Герб-СДС този проблем?
- Да и ще продължим да го правим. Ние сме най-голямата политическа сила, но не можем да управляваме сами, трябва да хо направим в коалиция и да има общо решение на коалиционните партньори, а в момента нямаше време да се направи нищо. Приеха се някои от най-необходимите закони и НС приключи своя живот. Но темата за здравната система е много актуална, защото системата е поставена пред сериозни изпитания. На практика проблемът с Четвърта градска е опит да излезем от подобна ситуация в София, предизвикана от всички тези проблеми.


МЗ дава 2.5 МРЗ за специализанти по здравни грижи

МЗ дава 2.5 МРЗ за специализанти по здравни грижи

Финансирането е предназначено за сестри акушерки, които учат за педиатрични грижи, анестезиология или психиатрия
Д-р Васил Славов пак начело на МБАЛ-Силистра

Д-р Васил Славов пак начело на МБАЛ-Силистра

Междувременно директор на Специализираната болница за продължително лечение и рехабилитация в Перник ще бъде д-р Юри Торнев
И

И "Тракия" светва в зелено за донорството

Това ще се случи във вечерните часове на 5 октомври, когато отбелязваме Европейския ден на трасплантацията, съобщиха от болницата
Излекуваха големи рани с ИИ в Русе

Излекуваха големи рани с ИИ в Русе

За терапията на двама пациенти лекари от УМБАЛ „Канев" са използвали и 3D биопринтер, съобщиха от лечебното заведение
Специалисти от НКБ със свой труд на форум

Специалисти от НКБ със свой труд на форум

Те са от Отделението по диагностика и представиха научната си разработка на XX Юбилеен конгрес на Българската асоциация по радиология, съобщиха оттам
Безплатни прегледи за РШМ в Плевен

Безплатни прегледи за РШМ в Плевен

Те се проведат в УМБАЛ „Св. Марина" и са както за здравноосигурени, така и за здравнонеосигурени жени, съобщиха оттам
Медицинските центрове не заменят общинските болници

Медицинските центрове не заменят общинските болници

Общински болници с лоши финансови резултати да бъдат преструктурирани обсъждат здравните власти със синдикатите. Как гледа на идеята общинските болници, попитахме д-р Неделчо Тотев.
Едноетапната кохлерана имплантация помага на децата

Едноетапната кохлерана имплантация помага на децата

Реално обаче тя се състои от две операции, а здравната каса заплаща за една, казва доц. Петър Руев
Продават имот на болницата по рехабилитация

Продават имот на болницата по рехабилитация

Той е съсобственост на СБРНК-София и община Костенец, към момента не се използва, съобщиха от МС, който взе това решение
„Запази надежда

„Запази надежда"

Старт на кампанията за възможностите за съхраняване на яйцеклетки и сперматозоиди на пациенти с онкологични заболявания преди старт на терапията
1 2 3 4 5 ... 866 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Октомври 2024 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм