1000 ще останат без безплатна диагностика
Финансирането на биомаркерите за назначаване на персонализираните онкотерапии е проблем, който не намира решението си у нас от години. Досега поне частично те с еплащаха от фармацевтичната индустрия, как обаче ще е занапред и очаква ли пациентите ново, по-голямо доплащане, попитахме Деян Денев, директор на Арфарм.
Към настоящия момент Националната здравноосигурителна каса заплаща за лечение на онкологични заболявания около 40 лекарствени продукта с над 50 индикации, представляващи прицелни или имунотерапии. Те са значително по-ефикасни при лечение на тумори със специфични генетични мутации и затова не могат да бъдат предписани и приложени на пациентите без предварително да бъдат извършени специални изследвания – т.нар. биомаркерна диагностика.
На практика пациентите не могат
да получат нито един от тези 40 лекарствени продукта, ако предварително не се направят един или няколко биомаркерни теста, нужни, за да се избере най-подходящата за съответния пациент терапия. Около половината от всички новодиагностицирани пациенти с онкологични заболявания получават подкрепа по временни дарителски програми, финансирани от фармацевтични компании. Останалите пациенти трябва сами да заплатят биомаркерните тестове или изобщо не получават възможност да се лекуват с най-подходящото за тях лекарствено лечение.
Това е недопустимо във времето,
в което медицината напредва и може да бъде осигурено лечение на много голяма част от онкологичните заболявания. През последната и тази година, поради редица обстоятелства, бяха или се очаква да бъдат преустановени няколко временни дарителски програми, финансирани от различни фармацевтични компании, предоставящи безплатна за пациентите диагностика в областта на рака на гърдата (HER 2), меланома (BRAF), уротелен карцином (PD-L1) и недребноклетъчен рак на белия дроб (ROS 1).
Това представлява голямо
предизвикателство както за специалистите онколози, така и за пациентите, като се очаква над 1000 пациента през тази година да бъдат лишени от безплатна диагностика или да бъдат принудени да си я заплатят сами, което за много от тях ще бъде непосилно.
Друг основен проблем за пациентите
при някои локализации е, че обикновено взетият при биопсия туморен материал е с много малък размер и често свършва преди да са изследвани всички възможни биомаркери, тъй като сегашната практика на различни дарителски програми изисква отделен срез (проба/материал) за всеки отделен биомаркер.
Подходът, който се използва в цяла
Европа е в случаите, изискващи тестване на повече биомаркери, да се ползва изчерпателно геномно секвениране, което позволява тестването на всички биомаркери едновременно с един и същи туморен материал. От гледна точка на време, средства и технология на диагностичния процес, е важно на пациентите да се осигуряват т.нар. „панелни биомаркерни изследвания".
НЗОК бави договора на новия управител
Внесоха Cisplatin в страната
Едноетапната кохлерана имплантация помага на децата
Станимир Михайлов се връща в НЗОК
И МВР да наказва за райския газ
Още месец забрана за износа на инслулин
Пеевски стоял зад вендинг машините
Доставят лекарство за нарколепсия
Политиците си назначават пациентите
Проблемите на пациентските организации бяха поставени на дневен ред на форум в столицата през тази седмица. Какви са те, до какво водят и има ли решения, попитахме Петя Стратиева.