Допълнителното инвитро още от октомври

Сега документите се разглеждат близо година
а занапред това ще се прави в рамките на два-три месеца. Затова не е изключено първите процедури от допълнителния пакет, финансиран от държавата, да бъдат одобрени преди края на годината.
Както Clinica.bg вече писа, с промените се удвояват шансовете за забременяване на двойките с репродуктивни промени. Новите текстове предвиждат държавата да поема разходите за общо 4 инвитро процедури, вместо сегашните три, плюс още 4 трансфера на размразени ембриони, които досега не е финансирала. По думите на заместник-министъра, по този начин жените ще получат до 8 шанса да имат свое дете и
много повече двойки ще успеят да се възползват
от предоставената възможност за безплатно инвитро.
Продължава работата по промените в правилника на ЦАР и стандарта по асистирана репродукция, добави още д-р Ненков. Един от новите моменти, които ще залегнат в тях, е използването на друг критерий за преценка дали яйцеклетката може да отговори на извънредната стимулация. Досега за целта се е следял фоликул-стимулиращият хормон, а занапред от значение ще бъдат нивата на антимюлеровия хормон. Експертите предстои да се изкажат и по сложния от медицинска гледна точка казус за замразяване на генетичен материал от онкоболни жени и мъже преди старта на специализираната им терапия.

Искаме индексация на цените за инвитро с 20%
Нов стандарт по асистирана репродукция предлагат здравните власти. Ще се отрази ли той на Центъра за асистирана репродукция и как, очакват ли се промени във финансирането на процедурите за ин витро заради покачването на цените, добро ли е качеството на тази дейност в страната, попитахме д-р Мария Георгиева, директор на ЦАР.

25% от държавното инвитро свършва с бебе

Първото ин витро беше в Медицинска академия
Тази година се навършват 30 години от създаването на първото бебе ин витро в България. Каква точно е историята, разказва проф. Атанас Щерев, който е „бащата" на този метод у нас.

Най-подходящо е да родите между 24 и 25 години
Кога е наистина късно за дете, защо, каква е промяната и как намаляват възможностите за забременяване по естествен път, разказва д-р Мефтуне Шефкетова.

Откриват още една ин витро клиника
С нея броят на центровете за репродуктивно здраве у нас стават 37

Половината безплодни бракове са заради мъжа

Бърза писта за клиниките до парите за ин витро

Раждането след 35 е по-рисково
Бременността е един от най-чаканите и щастливи периоди в живота на едно семейство. Какво трябва да знаем стъпка по стъпка, за да имаме здраво бебе, потърсихме д-р Румен Велев

Бременността под лупа
Бременността е един от най-чаканите и щастливи периоди в живота на едно семейство. Какво трябва да знаем стъпка по стъпка, попитахме д-р Румен Велев.
