Обнардоваха кислородотерапията у дома
16-08-2024 10:55
Амбулаторната процедура, по която то ще се извършва е заложена в Наредба 9 на МЗ
Амбулаторната процедура, по която пациентите ще могат да получават кислородотерапия у дома вече е факт. Тя е заложена в измененията в Наредба 9 на МЗ, които са обнародвани в днешния брой на Държавен вестник. Промените предвиждат още и разширени възможности за финансиране на домашните грижи за новородени до 6 месеца.
Амбулаторната процедура, по която пациентите ще могат да получават кислородотерапия вече е обнародвана. Тя включва диагностични, лечебни и рехабилитационни дейности и услуги, предоставяни на задължително здравноосигурени с хронична хипоксемична дихателна недостатъчност, при които се налага дълготрайно кислородолечение в домашни условия.
Основните дейности включват
обща оценка на състоянието, прегледи, определяне на план на лечението, определяне на план на лечение и хигиенно-диетичен режим, титриране на дозата, обучение на пациента и неговите близки и контрол на терапевтичното поведение.
Предвижда се и подготовка за
осигуряване на оборудване за дома за дълготрайно домашно кислородолечение, като то включва кислороден концентратор, кислородна бутилка, консумативи, небулизатори, интерфейси. Сред заложените дейности в процедурата е и ревизия на терапевтичната схема при необходимост или насочване за болнично лечение при изчерпване на възможностите за амбулаторно лечение.
По-широкото финансиране на
грижите за бебета до 6 месеца също влизат в сила като част от промените в Наредба 9.
Това означава, че за грижите за новородени до 6 месеца у дома, ще се заплаща не само на сестри и акушерки, които работят при личен лекар, а и на такива, които има своя практика, стига да са сключили договор с джипи.
МЗ дава 2.5 МРЗ за специализанти по здравни грижи
Финансирането е предназначено за сестри акушерки, които учат за педиатрични грижи, анестезиология или психиатрия
Медицинските центрове не заменят общинските болници
Общински болници с лоши финансови резултати да бъдат преструктурирани обсъждат здравните власти със синдикатите. Как гледа на идеята общинските болници, попитахме д-р Неделчо Тотев.
Едноетапната кохлерана имплантация помага на децата
Реално обаче тя се състои от две операции, а здравната каса заплаща за една, казва доц. Петър Руев
България остава с висока детска смъртност
Липсата на всеобхватен неонатален скрининг, както и високият процент на цезарово сечение са сред рисковите фактори, показва доклад на Сметната палата
Станимир Михайлов се връща в НЗОК
Днес бе обнародвано решението на КС и той е подал заявление към Надзорния съвет на фонда за възстановяването му на поста
Здравните карти за градини влизат в НЗИС
Данните от тях ще бъдат в електронен формат от септември 2025 г., гласи проект на Наредба на МЗ
Да продължи остойностяването на труда ни
Българският лекарски съюз избра своя нов Управителен съвет. Какво свърши досегашният и какви са очакванията занапред. Останаха ли нерешени въпроси и кои са те. Това попитахме д-р Кирил Недялков. Той е председател на Районната колегия на съсловната организация в Плевен.
Продължаващото обучение да е улеснено
Ще настояваме да има реално остойностяване на лекарския труд, етичните комисии да имат повече права, казва д-р Николай Брънзалов
Д-р Николай Брънзалов поема БЛС
Досега той беше заместник на д-р Иван Маджаров, който пък отсега нататък поема неговото място
Още конкурси за директори на болници
МЗ търси нови ръководства за СБАЛХЗ и за областните лечебни заведения в Перник и Търговище