Британски аптеки отказват безплатни рецепти
Проучване на браншовата
организация, направено сред 2100 собственици сочи, че 90 на сто от тях са били принудени да спрат да наемат помощник-фармацевти заради високите разходи, с които се сблъскват при управлението на бизнеса си.
Над 96 % от участниците
твърдят, че през последните дванадесет месеца са били принудени да спрат да изпълняват част от здравните услуги, които предоставят съгласно разпоредбите на английските власти.
Около една трета от тях са
обявили, че им се е наложило да прекратят дори и предоставянето на по-специализирани услуги. От началото на 2024 година в Англия действа програмата "Аптеките първо" (The Pharmacy First), която е под егидата на Националната здравна служба.
Целта й е включените в нея
клиентите да могат да получават здравни съвети. Фармацевтите имат право да им назначат лечение за "седем често срещани здравословни проблеми". Сред тях са възпаления вследствие на ухапване от насекомо и по-леки инфекции на пикочните пътища, като целта е така да се спестят на хората посещенията при личните лекари.
Голяма част от собствениците
на аптеки са заявили, че са принудени да отказват тези услуги заради финансовите и бюрократични проблеми, с които се сблъскват при договорните си отношения с властите. Сред дейностите, които те вече не изпълняват е и предоставянето на безплатни лекарства за спешна контрацепция, посочва The Guardian.
На този фон от 2017 г. насам
почти 1000 такива обекти са фалирали, като най-засегнати са тези в по-бедните английски региони, посочва изданието.
Антимикрбоната резистентност в аджендата на ООН
Заради все по-голямата сериозност на проблема тази година темата е част от 79-та сесия на Генералната асамблея на Обединените нации