Наша лекарка замина за Африка
Тя и нейни съмишленици дават
своя доброволчески труд в подкрепа на 300 деца, настанени в пансион. Те купуват чинове и ги пренасят до класните стаи, за да не учат те седнали върху голата земя. Момчетата и момичетата живеят буквално в мизерия.
Повечето от тях
преди да бъдат поети от сиропиталището са живеели на бунищата и са се препитавали с отпадъци. Има и такива, които са били обект на насилие от всякакъв характер. Някои от тях са заразени със СПИН от майките си при раждане, а други - в резултат на изнасилване.
Кения е най-бедната
страна в Африка, като средната продължителност за живот там е 35-40 години. Голяма част от населението, като цяло, е болно, занемарено профилактично и с нелекувани хронични, дори рецидивиращи заболявания. Затова на д-р Щърбанова й се налага да прави и прегледи, да лекува наранявания, да дава и лекарски предписания.
Мечтата й да се озове
в Африка я съпътства още от детските години. Идеята да бъде там обаче не като турист, а като доброволец, като човек с мисия се оформя пои време на пандемията. По същото време се избистря и желанието й да специализира анестезиология. Тя работи месеци наред в КОВИД отделението и това определя по-нататъшните й виждания, че морално е задължена да оказва и доброволчески труд.
Затова, когато преди
година разбира за фондация „Втора миля", не се поколебава нито за миг да заяви желанието си да замине за Кения като доброволец. Първите й впечатления са, че хората в Африка макар и много бедни, са сърдечни, оценяват и най-малката помощ и подкрепа и са изключително благодарни.
„Това е много отрезвяващо
пътуване, затова човек да си даде сметка какво има, с какво разполага, къде му е фокусът, колко е благодарен", споделя тя пред колеги. Бъдещият анестезиолог д-р Елена Щърбанова има желание да посети болници в Африка и да се запознае с начина, по който работят колегите й там в твърде неблагоприятни условия. В бъдеще се вижда като анестезиолог в България, но често пътуваща към Черния континент.
Горили подсказват 4 растения с лечебен ефект
Кръстиха център на проф. Миланов
Мъжете работят 17 минути повече
А жените отделят над час повече от тях за домакинство, грижат за децата се дели по равно, показва иследване на НСИ
12 години румънци благодарят на УМБАЛ-Бургас
Поводът за това е дъщеря им, чийто живот лекарите са спасили още с раждането, което подранило
Старт на номинациите за Лекар на 2024 г.
Срокът за подаване на кандидатури приключва на 30 септрември, отличията ще се връчат на 19 октомври