Ще открием филиали в Германия и Швейцария
.jpg)
- Решението не беше лесно. Позицията на ректора е свързана с голяма отговорност и много работа по сложни и разнообразни проблеми. Все пак мисля, че то беше логично за човек, който е прекарал живота си в академичната общност и поне досега, по обща оценка, се е справял успешно с предизвикателствата. Целият ми жизнен път е свързан с участие и управление на научна и преподавателска дейност, потопена съм във всички проблеми на университета и искам да допринеса за развитието му.
- Как смятате, че трябва да се развива Медицинския университет?
- Медициснкият университет в София е най-авторитетното заведение за обучение на студенти и лекари в България. То има вековна история като медицинска школа. През последните години развитието му получи голям тласък. Той стана много търсен дори от студентите в чужбина. Изминали сме през годините дълъг път и се надявам, че университета ще продължи да се развива, че в него ще има още много студени и докторанти от чужбина. Вече са факт и първите зачислени чужди докторанти от европейски университет. Това е още едно доказателство, че университетът е на световно равнище. Бих искала да каним и гост лектори от авторитетни европейски и американски университети.
- В кои области?
- В областта на кардиология, онкология, психиатрията, неврононауки, социалната медицина. Също така бих желала да продължим изнесеното обучение, което вече се практикува в някои европейски страни. Имаме сключени договори за изнесено обучение в Кипър, в Швейцария, а сега се подписва такъв договор и с Германия. При тези договори първите години студентите се обучават от наши преподаватели в съответните страни, а когато започнат клиничните дисциплини идват тук. По-нататък това изнесено обучение може да прерастне в откриване на филиали на Медицинския университет в тези държави. Току що подписахме и договор за обучение на сестри и рехабилитатори в Сан Марино. По този начин се издига авторитета на университета. С новия закон за висшето образование се променя и финансирането ни - парите ще се дават не според броя на студентите, а според качеството на обучението им, според това как се реализират студентите в живота.
- Какво сочат фактите за МУ-София, как ще се отрази промяната във финансирането?
- Очаквам да се отрази добре, защото имаме много възможности за реализация на нашите възпитаници. Проблемът е, че повечето от тях заминават да работят извън България. Но от друга страна това е още едно доказателство, че обучението им е добро. Друг е въпросът, че би било по-добре да останат и намерят реализация у нас.
- В тази връзка обмисляте ли политики за задържане на студентите тук?
- Да, на редица срещи със студенти поставихме проблемите със специализацията и възможностите да се реализират тук. Бяха направили много сериозни анализи какво би могло да се промени, например на докторантите сега не им се зачита стажа за специалност. Бих искала да намерим начини и пътища за промяна на тези условия и да има повече желаещи за докторанти, защото това дава възможност за развитие на науката. Много е важно да си не само добър лекар и преподавател, но и изследовател.
- Как ще насърчите създаването на повече наука у нас?
- Ако стана ректор, ще направя всичко, което е по силите ми, за да се развият научно изследователските програми. Има подпомагане и от страна на ЕС, ще се опитам тези средства да се насочат за развитието на науката.
- По какви научни проекти се работи в момента в университета?
- Различни са, има един проект по линия на ЕС по 7-ма рамкова програма за изследване на диабета. Има други проекти по "Еразъм+", включително и нашата клиника по психиатрия е включена в един от тях – обучение на специалисти за работа с хора с ментални увреждания. Отделно имаме и много изследователски проекти по договори с МОН. Те са текущи, но тепърва ще има нови възможности за кандидатстване.
- Предвиждате ли промени в програмите за обучение, не само теоретичните, но и практическите?
- И в образованието и в здравеопазването текат реформи.Това е естествено да наложи и промени в програмите за обучение. Освен това ние преподаваме на много чуждестранни студенти и мисля, че един от големите ни плюсове е възможността те да се докоснат до живи пациенти. Всички го отчитат, в другите центрове или гледат филми, или ползват артисти. Ние все още имаме възможност да им показване нещата реално и това е плюс. Тук естествено също ще има развитие. Но всяко нещо с времето си.
- А какво смятате да направите за развитието на продължаващото образование?
- Това е много важна част, но при нея има отношение и съсловната организация и други институции. Лекарите трябва да имат и някакви материални стимули, за да го правят, а на този етап такива липсват. В тази насока много трябва да се работи, хората, които инвестират в обучението си, трябва да бъдат насърчавани.
- Има ли добро заплащане при преподавателите, предвиждате ли увеличение на заплатите им?
- Това е една тема, която не трябва да отпада от програмата на който и да е кандидат. Бих направила всичко възможно възнагражденията да се повишават. При преподаването на английски има значително подобряване на заплатите. Но стремежът трябва да бъде това да се случи при всички. Повечето ни преподаватели са на втори договор към МУ, а на първи към болницата, добре е да бъде обратното. Но това зависи от приходите на университета.
- Ще подобрите ли материалната база на университета?
- МУ-София има възможност да инвестира и в създаването на една по-добра среда за работа и живот. Сега са много добре ремонтирани три от общежитията в „Дървеница", другите три предстои да се оправят. Другото общежитие в Лозенец също се ремонтира в момента. Над 40 млн. лв. ще се дадат за това. Доколкото знам предстои изграждането и на един голям административен център в двора на „Александровска". Там ще се помещава ректорат, деканат, зали за обучение. Отделно се планира изграждане на сграда, която ще бъде модерно общежитие, със зали, лаборатории и хотелска част. Ще се радвам да помогна за реализирането на тези проекти.

ЕК обяви 335 конкурса за научни изследвания

Вдигат приема на сестри в Шумен

Meдицинска сестра „назаем“ за матурите

До 1200 лв. за обучение по медицина

Тестват знанията по биология в СУ

90% от оралните карциноми са лечими

Бургаският университет ще обучава лекари

МУ-Варна със собствена болница

Старт на кампанията за вход в МУ-София
