Хората с рак са по-склонни на самоубийство
Рискът от самоубийство сред хората с онкологични заболявания е по-висок в сравнение с останалата част от популацията. Той варира според пола, възрастта и диагнозата. Това показват редица научни изследвания, обобщени от Националния раков институт в САЩ.
Епидемиологични изследвания в няколко държави показват, че онкологичните заболявания са рисков фактор за самоубийство. Според едни от тях опасността е два пъти по-голяма в сравнение с останалата популация, а според други - три пъти. Но учените смятат, че реалното ниво на риска може би е подценен, защото не винаги може да е споделян в изследванията. Той обаче се влияе от редица от редица клинични и социодемографски аспекти.
Полът
Рискът от самоубийство сред обществото, като цяло, е по-висок при мъжете, отколкото сред жените. Същата зависимост важи и при пациентите с онкологични заболявания. При младежите обаче съотношението е обърнато и там по-рисоки са момичетата, отколкото момчетата.
Възрастта
По-високата възраст е предпоставка за повишаване а опасността от самоубийство при хората с онкологично заболяване. Според едно от изследванията рискът при хора между 80 и 84 години е 52.4 на 100 000 срещу 22.0 на 100 000 при връстниците им, които не страдат от рак. Рискът при болните мъже в същата възрастова група е бил още по-висок - 100.3 на 100 000. Значителна роля играе и семейното положение - самотните и разведените или овдовели хора са по-предразположени към самоубийство.
Социалните детерминанти
Рискът от самоубийство сред хората в по-бедните страни в сравнение с тези в по-богатите също е по-висок, показват резултатите от изследване между 5.3 милиона души с рак от 635 държави. Аналогично е положението сред хората в урбанизираните територии и селските, където болните са по-склонни да сложат край на живота си. Нивата се увеличават и сред населението на държавите с по-ниско образование, висока безработица и повече чернокожо население.
Времето
То играе значителна роля. Най-висок е рискът от самоубийство през първата година след диагнозата, особено през първите 6 месеца. С времето рискът намалява, но не при всички диагнози. Опасността остава висока за тези видове заболявания, които са агресивни или преживяемостта е под 5 години.
Диагнозата
С по-висок риск от самоубийство се свързват следните диагнози:- рак на панкреаса- рак на главата и врата- рак на пикочния мехур- рак на белия дроб- рак на стомаха- рак на мозъка- рак на шийката на маткатаСъщо така влияние оказват съпътстващите заболявания и усложненията, като болката, която причинява диагнозата, също така психическото състояние на човека, нивата му на депресия и безпокойство.
Мъжете са по-рискови за сърдечен инфаркт
Внимавайте с антибиотиците
Безразборният им прием може да има тежки последици при уроинфекциите, предупреждава проф. Димитър Шишков
Нов метод за възстановяване на менискус
Toй е оперативен и при него се използва фибринов присадък, съобщиха от Аджибадем Сити Клиник Токуда
Спасиха прерязаната ръка на мъж
Хлътнала фонтанела на бебето сочи прегряване
Изчакайте с морето след терапия за рак на гърдата
Коварното при хламидията е безсимптомното протичане
Спасиха пациент с разкъсана коремна аорта
Не е време за разходка навън
Заради мръсния въздух от пожарите препоръчвам на пациентите с белодробни и сърдечносъдови заболявания да не напускат дома и да затворят прозорците, казва доц. Владимир Ходжев
Сложиха още две изкуствени сърца
Това се случва в рамките само на две седмици в УМБАЛ „Света Екатерина", съобщиха от болницата