Откриха диабет тип 2 при дете на 12 години
Диабет тип 2 откриха специалистите у нас при дете на 12 години. Това е вторият подобен случай за 20-годишната ми практика, казва д-р Анелия Балабанова от болница „Централ Хоспитал", която е диагностицирала малкият пациент.
Поставянето на диагнозата станало. след като родителите на момчето потърсили консултация с д-р Балабанова заради затлъстяването му. Появата на наднорменото тегло започнало още, когато детето било на 3 години. Те разказали, че до този момент са правили многобройни неуспешни опити да свалят килограмите.
При прегледа момчето тежало
90 кг, било високо – 170 см, а индексът му на телесна маса – BMI, бил 31 при норма в тази възраст от 12 до 24.
Веднага назначих глюкозо-толерантен тест и когато излязоха резултатите, останах изненадана, защото се оказа диабет тип 2 – кръвната захар беше 11,1 mmol/l, казва д-р Балабанова. Тя добавя, че случаят е особено рядък.
Той е вторият, при който установявам
това заболяване при хора, ненавършили 20 години в над 20-годишната ми практика като специалист, коментира тя. Обикновено децата развиват диабет тип 1, а диабет тип 2 е характерен за възратсните хора и се отключва доста по-късно.
Майката и бащата на момчето
споделят, че от 3-годишната си възраст то се храни нездравословно и има наднормено тегло. Освен неправилния хранителен режим, причина за появата на заболяването е и фамилната обремененост.
Д-р Балабанова вече е назначила
терапия на пациента, в която на първо място е рационалното хранене. От режима вече са изключени всички подсладени напитки, табу са бързите захари и пакетираните храни, а също и ядките. Освен това тя е предписала и редовната умерена физическа активност – поне по час спорт 3 пъти в седмицата. Назначено е и медикаментозно лечение, редовно проследяване на състоянието и растежа, както и на пубертета.
Децата трябва да се хранят
балансирано от раждането си, напомня д-р Балабанова. Те имат нужда от повече протеини, а при проблем с килограмите родителите трябва да търсят консултация с лекар, вместо сами да „назначават" изследвания и да провеждат терапии на децата си. Едностранчивите диети, като кето, протеинова, гладуване и т.н. са вредни за всички хора, категорична е д-р Балбанова. Според нея е необходимо в училище да се обърне сериозно внимание на здравословното хранене, а децата да бъдат възпитавани и обучавани какво да консумират и какво не.
ИСУЛ на плюс за полугодието
АГ „Шейново“ със споразумение за разменените бебета
Скрининг за рак на гърдата в София
Безплатни прегледи в 19 направления в столицата
Безплатни прегледи за туберкулоза в Смолян
15-та конференция за редки болести
Почват проверки в училищни столове
Наказаха медицинска сестра от Търговище
Един на финала за шеф на МБАЛ-Пазарджик
Безплатни прегледи в столицата
Те ще се проведат на 17 септември в „Св. София" и ще са в 19 направления, съобщиха от болницата