Рестарт към живота
Ива Филипова е родена в София. Завършила е Факултета по журналистика в Софийския университет „Свети Климент Охридски". Работила е известно време в предаването на БНТ „Денис и приятели", а след това като стилист. Животът се сгромолясва пред очите й, както казва тя, когато през 2014 година я диагностицират с онкологично заболяване. Оперирана е успешно в България и вече може да се каже, че е преодоляла болестта. Няколко години със семейството си живее в Канада. Тя е първият треньор и специалист по упражнения за лица с онкологични заболявания, сертифициран от Center Exercise Training Institute САЩ. Връща се в България през 2020-та, а през 2021 г. създава фитнес за жени, преживели хирургични интервенции най-вече на рак на гърдата.
Пътят на болката
„Точно той, и на физическата, и на душевната болка се опитва да ти внуши, че вече не си същата, когато чуеш диагнозата", казва треньорката. Самата тя е преживяла кошмарното усещане. Ива Филипова претърпява хирургична интервенция в Българияа през 2014 година. Лечението се оказва успешно и към момента тя е изпълнена с енергия, планове и мечти, които стъпка по стъпка вече реализира. „Най-страшното беше, когато чух „рак". След операцията и заседяването, другото страшно бе, че нямаше как да вляза отново във фитнеса, където ходех поне два пъти седмично. Не беше удобно да тренирам с перука и на мен самата, а и на хората наоколо щеше да е потискащо, ако я сваля. Постепенно, с времето се върнах към обичайния си ритъм и отново се заех с упражненията в зала", разказва Ива Филипова. Това се случва в Канада, където тя живее. Тренира в общинските фитнеси в града, каквито там има много. Те са оборудвани с всичко необходимо, както и частните. Към тях има плувен басейн, инструктори, лекари, приятни места за почивки. Поддържат ги общините. Посетителите плащат ползването на услугите им, но на осезателно по-ниски цени, отколкото в останалите. Тя е убедена, че оперираните от рак на гърдата жени, с които работи предимно, неперменно трябва да са физически активни, да спортуват. Този въпрос често пъти я въвежда в спорове с лекари, че и с колеги, които изглежда се плашат да подкрепят такива пациентки и ги съветват да живеят кротко без да си дават много зор във всекидневието. „Напротив. Те трябва да са активни физически. Упражненията за тях, натоварванията са съобразени със състоянието им, никога не ги насилвам да правят едно или друго въпреки умората. Обикновено те идват на курсовете при мен отпуснати. Учим се да оправим стойката, да вървим по-грациозно, мускулите им да свикнат отново и постепенно с натоварванията, тялото да се почувства добре, духът да се възвиси. Заедно преследваме резултата те отново да се почувстват и да бъдат дами", разказва за подхода си Ива. И по доброто настроение, усмивките и енергичността на жените в залата се вижда, че методът й работи безотказно и успешно.
Българските тегоби
Пред хората с онкологични заболявания те са безброй. „Имаме отлични лекари. Медицинската апаратура за химио и лъчетерапия в нашата страна са на световно ниво. Работи се с доказани, с най-новите медикаменти. Въпреки това има нещо, което не е така, както трябва да бъде. Липсва достатъчната грижа след операцията, терапиите. Пациентите не получават достатъчна психологическа подкрепа. За тях няма места за спорт, съобразно техните нужни. Треньорите не ги подкрепят независимо, че им съчувстват и ги разбират. Колегите се притесняват, те не са подготвени за работа с хора, надмогнали раковото заболяване", казва Филипова. Наблюдавайки дамите, с които работи всекидневно, тя мечтае и в България да бъдат създадени комплексни центрове, като в Канада, където те да спортуват, да плуват, да бъдат наблюдавани от специалисти. Въобще, да се чувстват равнопоставени с останалите, които не са чували кошмарната диагноза. Според нея тези центрове биха могли да бъдат общински и да работят на по-ниски цени, за да са посещавани от повече хора. „Сега много жени искат да спортуват, но картите за фитнес, индивидуалните програми са скъпи за тях. Те просто не могат да си го позволят", не крие Ива. И допълва, че държавата би следвало да им помогне, поемайки част от сумата, която те трябва да плащат.
Диагнозата и грешките
„Ракът не е нищо друго, освен една обикновена диагноза. Той не е присъда. Открие ли се навреме, лечението е успешно. Затова, дами, ходете редовно на профилактични преглед. Не се страхувайте, не ги отлагайте", така Ива Филипова насърчава жените, пък и мъжете. Според нея за последните десетина години хората у нас имат промяна в мисленето по отношение на онкологичните заболявания. Все повече се замислят за спорт, здравословно хранене, следят за профилактиката. Все повече са и тези, които се заемат храбро с нови начинания и дори постигат много добри успехи след терапията. Фитнес клубът на Ива Филипова, който е наречен „Рестарт" е винаги пълен. Не й се налага да прави реклама. Дамите сами си предават информация къде могат да спортуват, когато излязат от болницата. Откакто се е заела с тази дейност през 2021 г. досега тя е тренирала не по-малко от 200 жени. В момента се занимава с 30. Най-младата от тях е на 27, а най-възрастната на 66 години. „Когато влязат за пръв път те се страхуват от спорта, защото мненията на лекарите са разнопосочни – един казва, че може, друг им забранява. Те са объркани, а по света той се препоръчва. Има и такива, които се престрашават и вкъщи започват да правят упражнения от видеа в интернет, но те не са индивидуално подбрани за всяка една. Случва се да правят грешки, които после трябва да поправяме. В 90 на сто от случаите те не знаят как да клякат, например, за да облекчат болката в кръста и гърба. Учим се отново да сме активни, да живеем пълноценно", разказва треньорката на оперирани от рак жени.
Какво ни пречи
За да има адекватно отношение към хората преборили рака, трябва да се преобърне мисленето. Към тях трябва да се подхожда като към здрави – да не им се говори за болестта, да не се показва снизходително съчувствие, за да не бъдат потискани. Те са личности с нуждите на всички останали. Необходим им е шанс да заживеят отново. Такова е житейското и професионално кредо на треньорката по фитнес на хора преборили рака Ива Филипова. В дейността й я подкрепя съпругът й Явор Вълчанов, който е лекар. Той е работил дълги години във Втора градска болница в столицата, в момента е мениджър на хоспис. Дъщеря им учи комуникации в Барселона – Испания, а синът им е завършил инженерство в Торонто-Канада. Истинско разбиране и подкрепа на хората, сблъскали се с онкологично заболяване тя е намерила и в онкохирурга и началник на Отделението по гърда и реконструкция в УСБАЛО д-р Ваня Митова. С нейната подкрепа двете са разработили и записали видео упражнения за жени, оперирани от рак на гърдата. Те могат да бъдат видяни в приложението Breast Help, създадено от лекарката. Всекидневната работа на Ива Филипова съвсем не я лишава от физическа активност. Въпреки това, тя си почива най-добре на леки туристически походи в планината. Заетостта не й пречи да се вижда с приятелки на чаша ароматно кафе или хубаво вино, както и да следи премиерите в столичните театри.