Нужен е лимит за броя на болниците
- Естествено, не са лесни нещата в общинското здравопазване, но Университетската Първа МБАЛ София „Св. Йоан Кръстител" стои стабилно. Успяваме да се справяме с предизвикателствата. Времената наистина са трудни, но мога да кажа, че Столичният общински съвет и Столичната община винаги са заставали зад нас. Така, ние можем постоянно да разчитаме на тях при евентуални неблагоприятни моменти. Има отделена субсидия за социално слаби и здравнонеосигурени хора. Ние ги диагностицираме, лекуваме и правим, каквото е необходимо за тях, а заплащането идва точно от общината. Благодарение на тези средства такива пациенти не са лишени от здравеопазване. В този смисъл, общинските лечебни заведения за болнична помощ са много необходими, тъй като те имат и социална значимост.
- Предстои отварянето на две големи частни болници, ще устоите ли на натиска и къде виждате заплахите за сега съществуващите болници, ако има такива?
- Конкуренцията е нещо хубаво, но все пак, трябва да има някакъв лимит по отношение на броя болници за даден град, област, регион. Ще подчертая още веднъж, че общинското здравеопазване е специфично, то е натоварено и със социална функция. Мнението ми е, че то трябва да бъде запазено при всички случаи. Общинските болници следва да бъдат съхранени точно заради тази своя роля. Първата стъпка на болните хората е към тях.
- Какво е кадровото положение при вас, опасявате ли, се че заради липса на медицински специалисти ще се стигне до затваряне на отделения и къде?
- По отношение на кадровото обезпечаване винаги може да се желае повече. Проблемът ни основно е със специалистите по здравни грижи. Непрекъснато полагаме усилия, като вдигаме заплатите, за да привлечем повече медицински сестри. Подобряваме и материално-битовите условия. Основният мотив да останат кадри е доброто заплащане, увеличаваме възнагражденията, за да ги задържим. (Това е първият и основен мотив и той действа навсякъде по света. Разбира се, и лекарите, и специалистите по здравни грижи предпочитат да работят с нова апаратура. Ние постоянно я обновяване, правим ремонти. Каквото е по силите ни, извършваме го. Дефицитът на медицински сестри обаче е голям в страната, като цяло – нещо, което не е от нашата компетентност да го решим. При нас няма опасност от затваряне на сектори и отделения. Борим се с всички сили това да не се получи.
- Постоянно говорим т.г. за огромни преразходи в болничната помощ, от кого се генерират, вашата болница има ли такива?
- Безспорно, болничната помощ е необходим, но трябва да има добре развита доболнична помощ, която да поема голяма част от пациентите. Бъдещето е в нея. Ако това се случи и в България, лечебните заведения за болничната помощ ще развиват предимно високотехнологична дейност и специализирани услуги. Мисля, че ако се обърне пирамидата, ще намалеят и приразходите, ще спре генерирането им от година на година.
Преразходи в Първа УМБАЛ „Свети Йоан Кръстител" нямаме. Независимо, че лимитите бяха отменени и от Върховния административен съд, и от Конституционния съд, имаме лимит, с който се стараем да се съобразяваме и да го спазваме. В зимните месеци, когато заболеваемостта е малко по-голяма, се случва и леко да го надскочим, но в останалите сме в неговите рамки. Така не стигаме до преразходи и се справяме съвсем не лошо.
- Добър ли е контролът сега над болничната помощ от НЗОК и с еднакъв аршин ли се мери?
- Не мога да кажа дали той е добър, лош или недостатъчен, дали касата мери с един и същ аршин. При нас обаче той е голям. Постоянно идват на проверка. Няма как, стараем се и спазваме всичко необходимо.
- Очаква се недостиг в бюджета на НЗОК за първото полугодие в размер на 302 млн. лева, по перото за болнична помощ. Притеснява ли ви това?
- Не се наемам за коментирам здравната каса. Ние работим с лимити. Стараем се да ги изпълняваме и да спазваме добра финансова дисциплина. Засега се справяме. Смятам, че и в бъдеще е е така, като се има предвид, че до момента не сме имали проблеми.
- Болниците вече имат задължението да сформират и втора ТЕЛК, като в нея бъдат включени и началници на отделения. Справихте ли се?
- Ние от години имаме две трудово-експертни лекарски комисии с необходимите специалисти. Затова и новото изискване не наруши работата ни по никакъв начин. Колегите работят нормално в тях, познават работата си. В това отношение сме представени добре.
- Обезпечени ли сте с апаратура?
- Да при това е модерна. Имаме и лекари, които да работят с нея, както и специализанти. Нямаме основание да се оплакваме. Единственият ни проблем е недостигът на медицинските сестри.
- През месец юли болницата беше посетена от китайска делегация, като предварителни разговори бяха за въвеждането на изкуствен интелект в Първа градска по подобие на някои болници в Китай. Ще стане ли това факт наистина или беше един любезен разговор с гостите?
- Посещението и разговорите не бяха само израз на любезност. То е третото поред. Преди няколко години при нас бе и заместник – ректорът на Медицинския университет в Шанхай. Връзките ни с медицината там са топли. Ще черпим опит от Китай за въвеждането на изкуствен интелект. Там много са напреднали в това отношение. Имат лечебни заведния, в които роботи помагат на пациентите. Смятам, че можем да взаимстваме идеята им, като разменим кадри за обучение в тази насока.
- Идеята ви е да въведене изкуствения интелект и в диагностиката? Доколко един лекар може да му се довери?
- Намеренията ни са той да помага в обслужването на пациентите. В Китай има изцяло роботозирани болници с широко застъпен изкуствен интелект. Надявам се, че можем да постигнем това и у нас.
- Българинът, като цяло, функционално грамотен ли е, за да се възползва от помощта на изкуствения интелект в болницата?
- Да, определено е грамотен. Това е бъдещето, хората се интересуват, дори възрастните вече са на „ти" с технологиите.
- Постигнати ли са заплатите в предходния Колективен трудов договор (КТД)?
- Да, определено са постигнали. Стараем се постоянно да ги увеличаваме, защото това е най-важното нещо, за да останат хора в болницата.
- Синдикатите обаче залагат в предстоящия КТД увеличение с не по-малко от 20 на сто. Ще се справите ли?
- Предстои сключването на нов Национален рамков доовор с НЗОК. Надявам се клиничните пътеки да бъдат повишени. Това е най-важното, за да се случат нещата и да можем да постигнем заложеното в бъдещия КТД.
- Според вас, откъде идва феноменът да се залагат заплати, които на практика не могат да бъдат постигнати?
- Това определено не е правилен подход, но защо се случва, не се наемам за коментирам. Надеждата ни е в увеличаването на клиничните пътеки, а оттам и ново увеличаване на заплатите. При нас КП бяха увеличени от 8 до 10 процента. Надяваме се в новия НРД това да се промени. Икономистите следва за изчислят, с колко те трябва да скочат нагоре, за да бъде компенсирана инфлацията.
- Подкрепяте ли тезата на някои ваши колеги мениджъри, че болниците трябва да бъдат по-малко, но по-добре обезпечени по отношение на оборудването?
- Всеки иска да има модерни и качествени болници, но наистина да не са толкова много. Според мен, редно е този въпрос да бъде решен с въвеждането на задължителна Национална здравна карта.
- За нея се говори от години, но все не се случва. Какво е обяснението ви?
- Не мога да кажа защо още не е факт, но регулация определено трябва да има. Колкото до моделът на здравеопазване в България, той не е лош, но трябва да се коригира по отношение на финансирането на болниците. Това може да стане с по-осезателно увеличаване на клиничните пътеки или за въвеждането на диагностично-свързаните групи, за които се говори вече повече от десетилетие.
- Какви са очакванията ви от бъдещите управляващи в сферата на здравеопазването?
- Най-важното е да имаме редовно и стабилно правителство с хубав мандат, през който да се правят добри неща за здравеопазването. Тогава би могло да се подходи и за извеждането на дейности от болничната в доболничната помощ. От години говорим за едни и същи грешки, но няма как те да бъдат поправени, докато наистина нямаме редовно и стабилно правителство.
Главчев поиска дигитална здравна карта
Забраниха енергийния сниф
Безплатни прегледи в столицата
Те ще се проведат на 17 септември в „Св. София" и ще са в 19 направления, съобщиха от болницата