Eвропeйците пият най-много
Според последните глобално
сравними данни мъжете в Европейския регион консумират почти 4 пъти повече алкохол (14,9 литра), отколкото жените (4 литра) годишно. През 2019 г. в региона е имало повече от 470 млн. настоящи пиячи (хора, които са консумирали алкохол през последните 12 месеца), като средно 2 от всеки 3 възрастни са консумирали алкохол. Смята се, че един на всеки 10 възрастни (11%) в региона има разстройство, свързано с употребата на алкохол, а почти един на всеки 20 живее с алкохолна зависимост (5,9%).
Въпреки тези тревожни статистически
данни само 12 от 53-те държави в Региона са постигнали значителен напредък към намаляване на консумацията на алкохол с 10 % от 2010 г. насам в съответствие с договорените цели на глобалната рамка за наблюдение на незаразните болести и Европейската рамка за действие по отношение на алкохола 2022-2025 г.
Алкохолът вреди на хората, семействата и общностите, като засяга не само тези, които пият, но и хората около тях. В Европа той е водеща причина за смърт с почти 800 000 смъртни случая всяка година.
По-голямата част от смъртните случаи,
дължащи се на алкохол, в региона са от незаразни болести (над 600 000 смъртни случая годишно), като приблизително половината от тях са от сърдечносъдови заболявания. В доклада се отбелязва и особено високата честота на свързаните с алкохола ракови заболявания. Европейските страни имат едни от най-високите случаи на свързани с алкохола ракови заболявания в световен мащаб поради високата консумация на алкохол и застаряващото население.
Това само се влошава от много ниската информираност за факта, че алкохолът е един от най-важните рискови фактори за рак. Въпреки че алкохолът е класифициран като канцероген от група 1 от Международната агенция за изследване на рака (IARC), което означава, че има неоспорими доказателства, че алкохолът може да причини рак при хората, този факт не е широко известен.
Въпреки ясните доказателства
за вредите, причинени от алкохола, много европейски държави все още не са постигнали значителен напредък в прилагането на препоръчаните от СЗО политики, включително т.н."най-добри покупки". Това са - увеличаване на акцизите върху алкохолните напитки, въвеждане на всеобхватни ограничения върху маркетинга на алкохол и намаляване на достъпността.
СЗО призовава всички държави
да активизират усилията си за постигане на целите на ЦУР и да ограничат търговските влияния, които водят до висока консумация на алкохол. Чрез прилагането на "Най-добрите покупки" и други ефективни стратегии на ниво население страните могат значително да намалят тежестта на свързаните с алкохола заболявания, смъртност, увреждания и наранявания.