Още три лекарства в списъка с нерегистрирани
Списъкът с нерегистрирани лекарства у нас, които могат да се внасят в страната на произволни цени се увеличава. Здравните власти прибавиха към него още три медикамента за сериозни заболявания през този месец.
Два от новите медикаменти са за пациенти с онкологични заболявания. Първият е selpercatinib и е добавен по заявка на болницата "Парк Хоспитал". Той се използва за пациенти с тумори на белия дроб или на щитовидната жлеза, които съдържат специфични мутации. Според Национален здравен институт в САЩ цената му е $133 за една капсула от 80 мг. или $7980 за цялата опаковка. Заради липсата на правила за ценообразуването на нерегистрираните лекарства у нас обаче, вносът им обикновено е на по-високи цени, отколкото се осигуряват от едни от най-богатите държави в света.
Второто лекарство за пациенти
с онкологични заболявания е Glucarpidase и е поръчано от ИСУЛ. То се използва при деца или възрастни, които имат повишени нива на methotrexate след основната си терапия за онкологично заболяване. Средната цена на терапия на пациент в САЩ е $188 525.
Последният препарат е
Fostamatinib и е за хора с ревматоиден артрит и е одобрено за внос от властите по заявка на болница "Сърце и мозък". Средната цена на терапия за 28 дни с него в САЩ е около $5600 на пациент при прием от 200 мг. на ден. Както вече обяснихме обаче, поради сериозна нормативна празниза, не е ясно на каква цена ще се внася у нас. Това важи и за останалите 110 медикамента в списъка с нерегистрирани, някои от които Upstaza и Zolgensma струват по няколко милиона долара. Въпреки че пробжлемът е ясен от години на здравните власти досега работещо решение не е въведено.
И МВР да наказва за райския газ
Още месец забрана за износа на инслулин
Пеевски стоял зад вендинг машините
Доставят лекарство за нарколепсия
Политиците си назначават пациентите
Проблемите на пациентските организации бяха поставени на дневен ред на форум в столицата през тази седмица. Какви са те, до какво водят и има ли решения, попитахме Петя Стратиева.