Регламентират професията парамедик
Резултатът от липсата на
този диалог е видим - миналата година синдикатът внесе предложение за увеличение на заплатите в спешна медицинска помощ, в което по тяхно мнение, парамедиците трябваше да получават значително по-ниско възнаграждение от шофьорите на линейка – доказателство, че синдикатът няма понятие от дейностите на парамедика. Днес синдикатът разпространява тезата, че парамедиците са важни и значими специалисти, но понастоящем те нямат никакъв проблем с назначаването и в спешна помощ - което не отговаря на реалността.
Всеизвестен факт е, че
от 2016г. насам парамедиците се обучават при пълен нормативен хаос и държавни образователни изисквания, които не кореспондират в достатъчна степен с естеството на работа, правомощията и компетентностите в системата на спешната помощ. Това води до невъзможност и нежелание тези специалисти да бъдат наети на работа към центровете за спешна медицинска помощ, където дефицитът на добре подготвени кадри вече е шокиращ.
Към момента в България има
над 2000 души, завършили с най-високата IV-степен на професионална квалификация, но едва около 200 от тях работят в центровете за спешна медицинска помощ у нас, а около 60% са емигрирали в чужбина да работят като парамедици, след приравнителни изпити и допълнителни курсове.
Парамедиците наистина са
безценен за спешна помощ ресурс, подготвени по протокол за бърза, хладнокръвна и адекватна реакция при всички видове инцидентни от регулярната спешност до реакции при бедствия, аварии и катастрофи. За съжаление, обаче единствената възможност те да бъдат адекватно интегрирани в системата като самостоятелно работещи звена, е тяхното регулиране като медицински специалисти, което според националното ни законодателство е възможно единствено чрез възможност те да надградят обучението си във висшето образование.
Именно такава е идеята на
проекта, който сме представили пред Министерство на образованието и науката и Министерство на здравеопазването за промени в нормативната уредба и регламентиране на обучението, което да съответства и на европейско ниво на подготовка. След множество проведени разговори с различни институции се стигна именно до това решение, като се предостави възможност на работещите у нас парамедици IV – степен да валидират полученото до момента обучение и квалификация.
С което всички наши членове
са напълно съгласни, защото те и без това изискване постоянно повишават своята квалификация. Много от тях обезпечават първата помощ във филмови продукции, спортни състезания, детски лагери, телевизионни реалити формати в екстремни природни условия. Нито една частна организация не би наела парамедик, ако не е сигурна в неговите умения и това не е доказано с необходимите обучения и сертификати.
За съжаление в момента
сме свидетели на огромен парадокс, а именно хората завършили IV-степен на професионална квалификация да записват висше медицинско образование, специалност „Лекарски асистент", за да могат да бъдат назначавани и да работят нормално в спешна медицинска помощ. Непонятно е, защо парамедик да не може да награди в специалност, която е създадена именно за работа в спешна медицинска помощ, а трябва да се преквалифицира в съвсем друга професия.
Смятаме, че валидирането
и подготовката на парамедик ОКС "професионален бакалавър" ще осигури на спешна помощ отлично подготвени и квалифицирани кадри за много по-кратко време.
С уважение
Ива Пехливанска
Председател на УС