Парамедиците искат обучение по евростандарт
Европейският образец е
подготвен по идея на бившия президент на общността Джим Конъли, като в него те са еднакви както по отношение на броя лекции, така и по отношение на дисциплините и практическите занятия. Уеднаквени са и изискванията за годишната атестация с възможност за продължаващо обучение на всички работещи в спешна медицинска помощ.
Моделът залага на
задължителни часове по анатомия, физиология, асистиране при реанимация и интензивно лечение, а също и по фармакология. В част от обучителните центрове в България часовете са малко, а практическите – съвсем недостатъчни, убедени са от съсловната организация.
„За съжаление, има примери
за изучаване на дисциплини, които натоварват програмата, но нямат никакво отношение към качествената подготовка на парамедиците, казва неговият председател Има Пехливанска. Такива са икономика, предприемачество, информационни технологии. Учи се устройство на компютъра, Word, Excel и търсене в Google. Има чужд език, вместо латински с медицинска терминология", допълва тя.
Според нея и колегите й,
тези предмети трябва да бъдат заменени със специфична професионална подготовка или повече практически занятия. Като пример, тя посочва, че в образователната степен „професионален бакалавър" е задължително спешните случаи да бъдат разделени на модули – сърдечносъдова система, неврология, токсикология и т.н., а не да се изучават общо.
Пехливанска поясни, че
няма и никакви практически часове за изучаване на комуникация със системата на Регионалния координационен център, както и различните системи в линейката. „У нас има около 2000 парамедици, притежаващи различна степен на квалификация, каза още Ива Пехливанска и допълни, че на 8 юли те честват своя професионален празник. На тази дата е роден Доминик-Жан Лари, често наричан „бащата на съвременните линейки". Тази година той се отбелязва под девиза „Разликата, която правим".