Как да се грижим за кожата през лятото
- Наистина трябва много да се говори по този въпрос и да сме добре образовани, за да защитим правилно кожата си в тези дни. Първо е добре всеки човек да знае своя фототип, за да е наясно как точно да се пази. Те биват пет – първи и втори са най-бялата кожа, която изгаря и никога не хваща тен. Трети и четвърти са по-мургавите хора и пети фототип вече е африканският. У нас най-чести са втори и трети фототип и малко по-рядко четвърти. Много е важно всеки сам да усети кожата си и да прецени кога да се излага на слънце. За да подготвим кожата си и тя да произвежда меланин, което е важно за общото ни здраве, хубаво е да започнем с малки дози още от пролетта от по 15-20 минути до половин час. Аз лично съветвам хората за собственото си здраве и имунитет да прекарват минимум по 15 минути на ден на слънце без защитен крем. Това е дневната доза, която всеки човек трябва да си набавя чрез слънчевите лъчи, за да произвежда естествен витамин Д. Напоследък в населението той е силно занижен, още от детска възраст. Най-добре е тези 15 минути да са в ранните часове на деня, между 9 и 10 ч сутринта. След като сме набавили витамин Д, вече мислим за слънцезащита. През летния сезон след 10 часа е добре да се слага слънцезащитен крем – с фактор 30 за града и с 50 на плажа.
- Независимо от фототипа на кожата?
- Да, независимо. Защитата е особено важна за пациенти, които са с фоточувствителни заболявания като розацеята. Акнето при някои хора също се влошава от слънце.
- Какви рискове носи силната слънчева светлина за здравето на кожата ни?
- Слънчевата светлина се дели на три основни потока радиация – ултравиолетова А светлина, ултравиолетова B светлина и инфрачервена светлина. UV-A светлината отговаря за стареенето на кожата и за образуването в далечината на времето кожни карциноми. UV-B светлина е характерна и отговорна за краткосрочните промени като кожните изгаряния. Когато се комбинират и двете, и хората се излагат регулярно, безконтролно и без защита на слънце, засилват рисковете от поява от увреждания на кожата. В началото те са под формата на пигментации, себорейни кератози, различни образувания. С напредване на възрастта след 40-г., вече започва и рискът от кожен рак. Той бива няколко вида – меланом, базоцелуларен карцином и спиноцелуларен карцином. Съвременната фотозащита съдържа филтри, които ни защитават и от UV-A и от UV-B лъчите. Така че имаме двойна протекция и съвременната фотозащита е сигурна. Подходящи за алергични към химични филтри хора, са препаратите с цинков окис и титатиев диоксид, които са физични/ минерални/ филтри. Те не попиват в кожата , а стоят на повърхността като огледални екрани и просто отразяват слънчевите лъчи.
- Как да подбираме слънцезащитата, има ли продукти, които може да не са качествени?
- Има. На първо място трябва да се тества. По принцип марките, които са с добра фотозащита и държат на своя имидж и добра практика могат да се намерят в аптеките. Те влагат много средства ежегодно в развитие, в изпитвания, в тестване на различни филтри, така че на тях може да имаме доверие. Това всъщност е медицинската козметика. Единствено има риск от алергия при някоя от съставките. Затова е важно да се извърши тест. Тестерчета се вземат от аптеките и се намазва един участък от сантиметър на сантиметър, който се подновява всяка вечер в пет поредни дни без отмиване. Ако няма реакция през този период като сърбеж, паране или някакво боцкане, това означава, че продуктът би бил подходящ за нас.
- Какво показва Вашата практика, идват ли хора с изгаряния, заради продължително стоене на слънце?
- Идват да, все още има хора, които неглижират или просто се предоверяват на слънцето. А, наистина то вече е различно от предишни години и не трябва да му се доверяваме, а колкото се може по-малко време да стоим на слънце. Между 12 и 16 часа не бива да се излагаме на директна слънчева светлина. Много хора стоят под чадърите, но и там се изгаря. Със слънцезащитни кремове трябва да се мажем през два часа и задължително след излизане от водата. Самите кремове при свързването си с ултравиолетовата светлина се деактивират, защото това е функцията им, да могат да унищожат UV-лъчите. Затова с едно намазване на ден не можем да получим 100% защита.
- Според Вас българинът има ли достатъчно здравна култура по този въпрос?
- Хората се информират все повече. Забелязвам, че без слънцезащитен крем вече не виждам човек на плажа. Българинът е много любознателен, много чете, тества и се интересува, така че мисля, че има култура за слънцезащита. Даже и възрастните хора вече използват слънцезащитни кремове, особено тези с пигментация, с проблемна кожа.
- Трябва ли през лятото да се смени ежедневната козметика?
- Да, хубаво е тя да не е толкова мазна, да не се разчита на омазняващи средства, а предимно на хидратиращи, които бързо попиват.
- А как се отразява топлото време на други кожни проблеми като акне, себорея, атопичендерматит, псориазис?
- Влияе по различен начин. Акнето при някои хора се подобрява, защото ултравиолетовата радиация има противовъзпалитен ефект и подстиска острото възпаление. Но, ако дълго време се излага без слънцезащита – например през юли и август, кожата задебелява и към септември акнето се влошава. Затова не е желателно безконтролното излагане на слънце. Има слънцезащитни кремове, които са специално за акне с по-лека текстура, така че могат да се ползват и те. Псориазисът се влияе добре, но не бива да се прекалява и да се изгаря. Това правило важни за всички кожни заболявания. На розацеята слънцето не действа благоприятно, защото и UV и инфрачервената светлина влошават това заболяване. Атопичният дерматит също се влияе понякога добре, но прекалено солената вода, каквато е тази на гръцкото море, пък го влошава. Като цяло активирането на меланина на пигмента на кожата е полезно за имунитета, но не бива да се прекалява. Лек тен - да, но кожата не бива да се лющи, да се бели. Тъмното силно почерняване не е здравословно.
- Има твърдения, че ултравиолетова светлина, използвана при популярния гел лак, може да е вредна за кожата? Какво смятате вие по този въпрос?
- Има риск за поява на пигментация, ако гел лакът се прави нон-стоп, на всеки две седмици. Освен това има и голям риск от контактни дерматити. Става дума само за облъчваната зона.
- А повишава ли се риска от развитие на рак?
- Това все още не е доказано, спряга се това нещо, говори се, мисли се, но няма толкова години наблюдение и стриктни доказателства. Все пак тази техника е сравнително от скоро. Има риск от състаряване, от пигментация, при по-светлите хора кожата се набръчква. Но, до това се стига, ако гел лакът се прави години наред постоянно. От поставянето на самия гел лак има риск от увреждане и на ноктите – да се изгори емайлът и те да се напукат, оформят се и гъбички отдолу. Вече имам доста такива пациенти. Затова аз съветвам на всеки 6 месеца, през които се слага гел лак, да има 3 месеца почивка, през които не се слага изобщо нищо.
- С какви оплаквания идват хората при вас?
- Много са чести алергичните реакции, всеки втори човек има такива. С висика честота са контактните алергии към козметика, към кремове, към препарати за измиване от бита, към бои от дрехи, полиестерните материи също много дразнят. Препоръчват да не се купуват продукти от 100% полиестер. Най-чести са контактните алергии, а сега през лятото и тези, предизвикани от ухапвания и употреба на всякакви препарати. Хората си пръскат градините, има отравяния от пестициди, те проникват през кожата и чрез въздуха, през дихателната система. Има такива алергични отравяния, те да даже токсикологични. Налице са и реакции от репеленти, чести са и алергиите към слънчевите лъчи. Всеки трети-пети човек е алергичен под някаква форма към слънцето, защото то стана много силно. Често срещан е и псориазисът, както и акнето.
- Има ли пациенти с акне на по-зряла възраст и каква е причината за развитието му?
- Има да. Акнето в зряла възраст е резултат на хроничен стрес. Хормоните се объркват на стресова основа и оттам се активира акнето. При генетично разположените хора то може да се отключи и влоши.
- А как се лекува?
- Първо е важно да се премахне стреса - успокояваме се с разходки в природата, с хубави емоции, важно е да няма напрежение на работното място, то да е минимално. И второ акнето се лекува с ретиноиди и почистване на лице. При всеки човек подходът е индивидуален, в зависимост от това какво преобладава, дали възпалението, дали комедоните, дали пигментация и белези.
Затлъстяването може да отключи 250 болести
40% от децата в България са с наднормено тегло, едва при 10% това се дължи на хормонални проблеми, алармират ендокринолози от УМБАЛ „Свети Георги"
Българската хирургия следва развитието на световната
Има ръст на психичните разстройства в цял свят
Над 1.2 млн. случая на мозъчни болести у нас
Имаме едва 15 медикамента за епилепсия
Какво включва профилактиката за рак на гърдата
От 1 октомври започва скрининг за рак на маточната шийка, той ще обхваща жените от 20 до 30 години и от 40 до 50, прегледите ще са безплатни за всички, съобщиха от НЗОК
Медици от 7 държави на курс във ВМА
Той се провежда в Клиниката по урология, под ръководството на проф. Илия Салтиров
Мъж оживя след месец в реанимация
60 дни се бориха за живота на Светослав
Мъжът пострада при пожарите в Сакар, докато се опитваше да помогне в гасенето им, днес го изписаха от УМБАЛ „Св. Георги" в Пловдив