302 атаки над медици за 2016

Най-голяма част от нападенията – 20, са били в Либия, следвана от Централната африканска република – 18. Обект на атаките най-често се оказват болниците. Данните показват, че 207 от акциите са били над лечебни заведения, а 52 над медицински специалисти.
Данните за тази година не са по-розови. Само за първите три месеца са осъществени 88 нападения, има 80 смъртни случая и 81 наранявания. Според експертите на СЗО нападенията над лекарите и пациентите са умишлено търсени, но трябва да спрат. Те имат ефекта на доминото, защото жертвите сред медиците лишават на следващ етап стотици нуждаещи се хора от помощ и ги обричат на смърт. Затова от СЗО призовават всички държави, въвлечени във военни конфликти, да спрат нападенията над лечебни заведения и медици. За тази цел от организацията създадоха и петиция, която всеки може да подпише и така да даде своя глас срещу насилието над медиците. До момента в нея са се включили над 21 хиляди души от 192 държави.
Въпреки че в България няма военен конфликт, насилието над медиците ни е факт. Само за тази година има регистрирани над 50 случая на насилие над български лекари. Последните бяха от миналата седмица. За съжаление, засега, призивите и мерките на властите тези инциденти да спрат не дават особен ефект.

Младите в по-голям риск от рак на апендикса

Един от шест души с психично заболяване в Европа

ЕК разреши лекарство за дистрофия на Дюшен

Връщат на работа стотици съкратени в CDC

FDA одобри лекарство за карцином на белия дроб

Случаите на ХОББ ще се увеличат с 23%

Ново огнище на морбили в САЩ

Нова комисия срещу климатичната криза

Епидуралните упойки задължителни в Китай
