Диабет грози децата, които спят по-малко
В проучването са включени 4 5250 британчета между 9 и 10 години. Изследователите от университета „Сейнт Джордж“ в Лондон измерват теглото, височината и телесните мазнини на децата. Наред с това тестват и нивата им на кръвна захар и инсулин. Оказва се, че малчуганите спят средно по 10.5 часа на нощ. Резултатът влиза в рамките на здравословната „доза“. По изчисленията на Националния институт за съня, за децата между 6 и 13 години тя трябва да е в интервала от 9 до 11 часа за денонощие. При участниците в проучването обаче часовете варират доста – ако едни прекарват в леглото 12 часа, други стават след едва 8. Заключението на учените е, че поспаланковците са по-слаби и по-рядко имат инсулинова резистентност.
Какво показват конкретните данни?
60 минути сън отгоре намалява с 3% случаите на инсулинова резистентност
и с 0.2 индекса на телесната маса (ИТМ). „Резултатите ни сочат, че режимът в детството повлиява на риска от диабет и други здравословни проблеми по-късно в живота“, коментира един от авторите на проучването, епидемиологът проф. Кръстофът Оуен. Скептично обаче гледа на данните педиатърът от Калифорнийския университет проф. Никол Глазър. „Откритията не доказват категорично, че липсата на сън може да доведе до възникване на диабет при децата“, коментира в критична бележка към проучването американската професорска. „Може да има други обяснения за връзката между спането и маркерите за риск от диабет. Например, тя може да отразява различията в мозъчните функции, които регулират съня, апетита и инсулиновата чувствителност“, допълва проф. Глазър. Като припомня, че на този етап проучвания са доказали по-скоро, че пълноценната почивка има благотворен ефект върху паметта и настроението на малчуганите.
Едно наум за британското проучване има и д-р Мерцедес Бело, която ръководи Центъра за разстройства на съня към детската болница „Никлаус“ в Маями. Тя признава, че звучи правдоподобно недостатъчните часове в леглото да имат ефект върху теглото на децата и инсулиновата резистентност, тъй като сънят влияе на хормоналната секреция. Но пък няма преки доказателства, че по-късното лягане засилва риска от диабет. „Настоящото проучване наистина е добър старт, но трябват още изследвания, за да получим нееднозначен отговор на въпроса каква е връзката между съня и диабета“, категорична е д-р Бело. И съветва родителите да създадат добър режим на децата си. А именно –
поне час преди лягане малчуганите да не гледат в ТВ екрана или смартфона
тъй като синята светлина е враг на съня. Добре е мъниците да избягват и течностите преди леглото, защото ги превъзбуждат.
Критиките обаче не разколебават екипа на проф. Оуен от Лондон. „По-дългият сън може да бъде прост и рентабилен метод за намаляване на риска от натрупване на телесни мазнини и отключване на диабет тип 2", категоричен е епидемиологът. А, ако не помогне – поне е сигурно, че няма да навреди.