Проблем
Дефицит от 500 лекари в линейките
27-05-2024 11:00
Над 50% от щатовете за тях са трайно незаети, свободните места за фелдшери и медсестри да са за парамедици, предлагат от СПБ
За траен дефицит от 500 лекари в спешните центрове в страната сигнализираха от Съюза на парамедиците в България (СБП). В системата са свободни над 50% от местата за тях, въпреки че заплатата достигна 4000 лева, посочиха оттам. Днес на 27 май отбелязваме Световния ден на спешната помощ.
От СПБ изтъкнаха анализ, според който в повечето държави от Европейския съюз лекарски екипи са в линейките само за строго специализирани случаи, тъй като трудът им е много скъп. Във всички остнали ситуации там са парамедици.
Те не могат да ги заменят,
но специалното им обучение позволява стабилизиране, поддържане на жизнените показатели и спешен транспорт до най-близкото лечебно заведение. Там, където те отменят медиците по време на транспортирането до болниците смъртността при инциденти е намалява с над 70 на сто, казаха още оттам.
Според съсловната
организация у нас няма воля за реформа, която да позволи легалното назначаване на парамедици в центровете. Там, където те са наети, са на щатове за други длъжности без да са регламентирани задълженията им.
От СПБ заявиха, че това
се измерва в загубени животи, тъй като липсата на екипи бави обслужването на адресите и спешното транспортиране. Анализ на съюза сочи, че във всеки един от 27-те ЦСМП в страната се търсят поне по 10 лекари, както и професионалисти по здравни грижи. Затова оттам предлагат свободни места за фелдшери и медицински сестри да бъдат трансформирани в такива за парамедици.
На писмо до МЗ по този
въпрос им е отговорено, че това е в правомощията на директорите на центровете. От съсловната организация посочват и добри практики, като центровете в София, Пловдив и Бургас в тази насока. Оттам обаче припомнят, че няма единни протоколи за работа в спешната помощ.
Няма и задължителна
едногодишна подготовка по спешна помощ за работещите в тях. Съюзът на парамедиците в България ще участва в Конгреса по спешна медицина и медицина на бедствията за Югоизточна Европа SEEEMDC от 29 май до 1 юни в Румъния.
Лекарите често се чувстват неудовлетворени
Миналата седмица д-р Боян Кунев си позволи да напише на официалния страница на МЗ във фейсбук, че на линейките се предлагат пари, за да карат пациенти в определени болници. Имаше ли институционална реакция, кои са другите проблеми в системата, разговаряме с него.
Медицинският хеликоптер на технически преглед
Причината е изпълнението на 200 летателни часа, междувременно военен самолет ще е на разположение за здравни нужди
Въздушната линейка с пореден полет
Медицинският хеликоптер превози жена с мозъчен кръвоизлив от Кърджали до София, съобщиха от ЦСМП в града
Нужни са санкции за неспешни повиквания на линейка
Имали сме случаи, в които са ни викали да измерване на кръвното налягане, защото пред кабинета на личния лекар имало много чакащи, казва д-р Красимир Михайлов
От години има абонати на Спешната помощ
Проблемът ескалира, належащо е най-сетне да се вземе някакво решение, при това то трябва да е законодателно, казва д-р Енчо Василев
10 лева такса за викане на линейка
Сумата да не се взима само, ако случаят е спешен, но не и за тези, които не са, казва д-р Иван Атанасов
Не викайте спешна помощ за глупости
За това призова д-р Таня Алекова от ЦСМП-София заради множеството сигнали, които заливат системата
РЗИ-Сливен търси трима лекари за ХЕМС
Те ще работят в регионалната база за спешна медицинска помощ по въздуха, а заплатата им ще е от 2050 до 5700 лв.
ХЕМС-а с мисия за жена с инсулт
Тя бе откарана с хеликоптер от Благоевград в УМБАЛ "Св. Анна" в София заради тежестта на състоянието й
Медицинският хеликоптер с нова мисия
7-годишно дете в тежко състояние бе транспортирано от Плевен до София, съобщиха от Центъра за спешна медицинска помощ по въздуха