Да помним делото на светите братя Кирил и Методий, да славим българската писменост, знание, духовност и достойнство
Clinica.bg
press@clinica.bg
24 май е една от най-светлите дати в календара за нас, българите, защото ни дава буквите, които стоят в началото на всяка осъзната и независима култура и нация.
Народите, които помнят създателите на своите букви са изключително малко. Арменците знаят своя Месроп Мещоц, създал тяхната писменост през 405-406 г. Ние, българите не забравяме свети Константин-Кирил Философ, съставил глаголицата през 862 година.
По-късно със събрата си,
монахът Методий, положил началото на българската писмовност чрез преводи на Светото Евангелие. Дори гърците, чиято димотики, върху която е основана нашата азбука, не знаят кои са нейните автори. Това е още един повод да вдигнем гордо чела, точно както ни призовава Дядо Вазов, когато говорим за нашето азъ-буки-веди.
Повод ни дава и
обстоятелството, че точно нашата писменост е положила основите на тези в останалите славянски страни. Тя е дала Светите книги в превод на Русия, Украйна и Влашко (днес голяма част от Молдова). На глаголица, а сетне и на кирилица четат Божието слово дълги години във Великоморавия. Така че нека помним делото на братятя Св. Св. Кирил и Методий, нека не забравяме да учим и развиваме духа си достойно!
Часове ни делят от Възкресенето Христово, какъв е пътят към спасението, защо въпреки Божията любов човекът боледува, как се създава осмислена общност, попитахме отец Георги Фотакиев.
Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквиткитеСъгласен съм