Нужна е подкрепа за разкриване и на аптеки в селата
Генеричното заместване е една очаквана мярка, дано да се случи в този мандат на правителството. Това ще даде нови възможности на пациентите да спестяват от цената на лечението.
Много добра мярка е и изваждането на лекарствата за редки болести в отделен самостоятелен фонд. Ако това се случи в обозримо бъдеще, бюджетът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще е напълно достатъчен като стойност през следващите години.
По отношение обаче на достъпа до лекарства и фармацевтични услуги не сме особено удовлетворени от заложеното в правителствената програма. В нея е предвидена
подкрепа за лекарските практики
в труднодостъпни и неатрактивни райони, а това би трябвало да се случва за всички участници в здравната система, включително и за аптеките. Има една мярка, която прави впечатление - изравняването на възможностите за достъп в големите и малки населени места. Ако под този знаменател се предвижда някаква подкрепа за откриването на аптеки в селата и неатрактивните райони, това би било добра инициатива и път за сключване на договор със здравната каса. В момента има много общини, в които няма нито една аптека, подписала договор с НЗОК.
В програмата отново се залага и национална аптечна карта,
това е продължение на мерките, предприети от предходното правителство на Бойко Борисов. Създаването й е крайно наложително с оглед на безконтролното разрастване на броя на аптеките в големите градове и съсредоточването им само в икономически атрактивните райони. Заради прекалено високият им брой и неравномерното им разпределение на територията на страната, у нас не достигат и фармацевти - а не, защото тези специалисти са малко като количество.
От 20 години се мъчим с казуса електронно здравеопазване – даже излезе доклад на Сметната палата за провала му. Но вече има решение на Народното събрание и след 2 години очакваме електронната рецепта. Тя е полезна в няколко направления. Първо, защото ще намали тежестта за пациентите, лекарите и фармацевтите. И второ, защото ще осигури предвидимост
какво, на кого и как се изписва.
Промяната е важна с оглед на планираното въвеждане на т. нар. принцип за резултатите от лекарственото лечение на един следващ етап.
Нямам какво да коментирам по отношение на системата за верификация на лекарства, тъй като тя е задължителна за страните от Европейския съюз. Това не е нито национална, нито регионална инициатива, нито пък идея на Българския фармацевтичен съюз. Всеки, който твърди обратното, изопачава фактите и не си е прочел европейското законодателство. Европейският съюз задължително въвежда тази система във всички държави от 9 февруари 2019 г. и ако България не го направи,
ще й бъдат наложени санкции
и може дори да бъдат заведени дела срещу нея.
Въпреки всичко, ако трябва да обобщя, приемаме позитивно заложените мерки в правителствената програма. Надяваме се те наистина да се превърнат в законодателни инициативи, които, разбира се, ще подкрепим, ако отговарят на нашето разбиране за по-добро качество и достъпност на пациентите до лекарства и фармацевтични услуги.
Селективното договаряне на НЗОК се отлага
Правителството не е забравило денталната грижа
Програма му е сигнал, че нещо може да се случи в здравната сфера, но резките промени не са желателни, предупреждава д-р Николай Шарков
Верификацията на лекарства е ненужно усилие
Здравната система трябва да се либерализира
Приличаме на Алиса в страната на чудесата, която не знае къде иска да стигне, казва Калоян Стайков
Да внимаваме с демонополизацията
Списъците няма да решат проблема с реекспорта
Нужна е електронна здравна система, само така контролът ще е обективен, смятат от БАРПТ
Идеите на властта за здраве без изненади
Генерично заместване за лекарствата, дебат за демонополизация и заплащане според качеството, предвижда Кабинетът