Болница Тракия се присъедини към Angels
„Тракия" е една от общо 21 лечебни заведения у нас, които станаха част от проекта. Във всяко от тях исхемичните инсулти се лекуват чрез тромболиза. Въпреки това процентът на прилагане на този съвременен метод на лечение в страната ни остава много нисък в сравнение с ЕС.
Както вече clinica.bg писа,
26 581 души са получили исхемичен инсулт
за първата половин година в страната по данни на здравната каса. От тях с тромболиза са лекувани 201. Това означава, че броят им е бил по-малък от един процент. В същото време средната стойност за ЕС е 3-3.5%, като в някои държави, като Австрия, достига до 15.
Основните причини за това обикновено са твърде късното довеждане на пациента в болницата – след третия час от настъпването на инсулта, или липсата на достатъчно добра организация в клиниката за прилагането на съвременния метод.
Масова практика сред българите е,
когато получат инсулт, да стоят вкъщи и да чакат „да им мине, казва д-р Елена Каранджулова, невролог в „Тракия". Първите признаци за появата му са необичайна слабост, изтръпване на крайник, изкривяване на устата, затруднения в говора. Пациентите трябва да знаят, че инсулта е спешно състояние и трябва в първия момент, в който забележат тези признаци, да се обадят на тел. 112 и да бъдат транспортирани с линейка или собствен транспорт до болница, в която могат да приложат най-правилното и съвременно лечение. От създаването си през 2014 г неврологично отделение на болница „Тракия" разполага с интензивен сектор, оборудван с най-съвременни перфузори и монитори, а невролозите от отделението са на разположение 24 часа в денонощието.
Имаме перфектна организация по отношение
на прилагането на тромболиза, ако пациентът бъде транспортиран при нас в рамките на първите 3 часа от получаване на инсулта, смята началникът на Неврологично отделение д-р Стоян Лекушев. Според лекарите при добро развитие на обстоятелствата, до 24 часа след лечението с тромболиза може да се постигне над 70% възстановяване на пораженията от инсулта. За съжаление наблюденията им показват, че случаите на исхемичен мозъчен инсулт все повече „се подмладяват". Последният пациент, на когото е била приложена тромболиза в болницата с много добър ефект, е бил на мъж на 48 години от Нова Загора. Той е бил доведен в „Тракия" на втория час след получаване на инсулта. С много добър резултат е и 77-годишна жена от Ямбол, транспортирана до Болница „Тракия" в рамките на третия час от инсулта.
Тромболизите са се увеличили с 46%
Почти една трета от тях се осъществяват в една болница в страната
НЗОК проверява болниците с тромболизи
От фонда искат да видят на каква цена се купува лекарството и какво количество се слага
44 тромбектомии за 19 месеца
В 50% от случаите пациентите са си тръгнали здрави, напълно активни, както преди инсулта, казва д-р Нурфет Алиоски
Тромбектомиите намаляха значително
Заради проблемите с финансирането на медицинските изделия има само 18
Само две болници правят тромбектомии
Над 3.2 млн. лв. е дало здравното министерство за миналата година, за тази още няма сключени договори
На четири часа от смъртта
Над 100 невролози обсъдиха инсултите
Тромболизите у нас се увеличиха с 23%
Над 400 са модерните интервенции през миналата година, но остават концентрирани в ограничен брой болници
Диамантен сертификат за инсулти получи „Св. Анна“
При инсулта всяка минута е от значение
Какво предизвиква инсулта, какви са най-новите техники за лечение и как да се предпазим, разговаряме с д-р Павлин Павлов. Той е началник на Отделението по неврология в Силистра.