Борят рак на лицето с 3D-имплант
Туморът и разсейките са засегнали сериозна част от лицето на пациента. Интервенцията е продължила над 12 часа, съобщиха от болницата.
По време на нея доц. Николай Янев, д-р Светослав Славков и екипът им са отстранили костта и меките тъкани, засегнати от тумора. На тяхно място специалистите са реплантирали с микроскопска техника част от фибулата или т. нар. „малък пищял" на пациента (дългата тръбеста кост в задната долна част на крака) и са я фиксирали към индивидаулно изработения чрез 3D технологията титаниев имплант. Всичко това се случва благодарение на високотехнологичния процес, при който лекарите задават на специален софтуер параметрите на работа до най-малкия детайл, както и непрекъсното развиващите се професионални умения и колаборация между медицината и инжинерните науки, допълват от Пирогов.
Предоперативните етапи, през които е преминал пациентът са имали голямо значение за добрия резултат. Първо лекарите са направили изследвания, за да се пристъпи към индивидуалната изработка на импланта, заместващ „изядената" от тумора част на лицето. След това заедно с колегите си от Германия са изработили импланта и след получаването му в България са направили и сложната многочасова операция.
Какво представлява 3D принтирането?
Адитивното производство, по-познато като 3D принтиране представлява триизмерен процес на печат, който позволява на лекарите да работят с индивидуални импланти за пациентите. При него в камера с високо налягане титаниев прах се доставя в работната зона с помощта на специализирана индустриална ролка. След това титаниевият прах се загрява от лазерен лъч, което води до разтопяване на праха (заради това методът се нарича "селективно лазерно топене") и в резултат на това се уплътнява материала. След като лазерът е работил върху цялата повърхност, работната платформа се спуска и се поставя нов слой титаниев прах. По този начин заготовката се произвежда чрез "добавяне" на слой след слоя. Тъй като плътността на мощността на използвания лазер е изключително висока, е възможно да се създадат триизмерни медицински изделия с висока плътност. |
Leqembi кандидатства за инжекция
ЕМА одобри 114 лекарства през 2024 г.
2024 г. с повече нови лекарства в ЕС
Одобрените иновативни терапии от ЕМА до ноември тази година са със 17 повече в сравнение с цялата минала година