Расте вносът на неразрешени лекарства
У нас може да се внасят медикаменти, които не са разрешение за употреба по заявки на лечебните заведения, ако няма друга терапия, която може да помогне на пациентите. Както и ако няма никакъв медикамент със същата молекула (INN) на пазара. За да се осъществи вноса, дистрибуторите трябва да подадат заявка в ИАЛ. По този начин агенцията следи за медикаментите, които се доставят.
Най-честите лекарства, които не са разрешени у нас за употреба, а са нужни, се оказва, че не са иновативни терапии, а „стари" медикаменти. Топ три на терапиите за миналата година, за които са искани заявления са Norepinephrine – 47 броя, Ampicillin – 46 броя и Tranexamic acid – 44 броя. Първият медикамент е подобен като действие на адреналина. Той се използва за повишаване на кръвното и захарта. Често се прилага кардиологични и белодрбони проблеми. Вторият медикамент е добре известен антибиотик, а третият се използва при силно кървене по време на цикъл при жените.
Не е ясно защо компаниите са спрели сами да внасят тези лекарства в страната ни. Обикновено прекратяването на маркетирането на продуктите е свързано с липса на търговски интерес заради ниските им цени и малкото пациенти.
Успоредно с нарастването на заявленията за медикаменти, неразрешени за употреба у нас, продължава изтеглянето на лекарства от пазара ни. За 2016 г. прекратените разрешения за употреба са 234, показват данните на ИАЛ. Броят им обаче намлява значително в сравнение с предходната година, когато са били 331 и 2014 г. – 620. Изтеглянето на медикаменти от страната крие опасности не само от лишаването на пациентите от терапия, но и от увеличаване на разходите за здравната каса. Причината е, че обикновено си тръгват евтини продукти.
Клиничните проучвания намалели с 18
Новите клинични проучвания в България са намалели с 18 през изминалата година спрямо предходната. През 2016 г. броят им е бил 222 срещу 240 през 2015 г., показват данните на ИАЛ. Както вече clinica.bg писа това явление се наблюдава за първи път и се дължи на по-бавното одобрение на документите в ЕС в сравнение с държави като САЩ или азиатските страни. 209 клинични проучвания са били приключени през изминалата година, отчитат още експертите. Най-голям е бил броят на тези за ревматология – 25%, онкология – 22%, психиатрия – 15% и неврология – 13.6%. |
Предлагат ограничение на веригите-аптеки
Лекарствата от вендингмашина ще са опасни
90% от пациентите не се чувстват представени
И Пирогов с комисия за лекарства за МС
Фармацевтите в протестна готовност
НЗОК определи 323 млн. за болниците
Крачка напред за държавните денонощни аптеки
Предлагат 22 млн. от резерва на НЗОК за аптеките
С тези средства трябва да се плати на фармацевтите таксите за безплатните лекарства от 16 юни до края на годината