Безплатни ПСР-и за коклюш
Здравно министерство трябва да осигури безплатни ПСР-и за диагностика на коклюш до месец, както и актуализация на имунизационния календар, ако се налага. Това решение взеха депутатите от парламентарната здравна комисия на заседанието си по темата днес.
ПСР-ът е най-ефективната диагностика за коклюш, стана ясно от изказванията на експертите. Затова здравното министерство обсъжда вариант за въвеждане на безплатна диагностика, ако такава се наложи, обясни здравният министър д-р Галя Кондева. И допълни в отговор на въпрос, че при възникването й тестовете могат да се осигуряват и чрез НЗОК, но към момента няма такава потребност.
Предвиждаме безплатни ПСР-тестове
да се правят в четири центъра – Варна, Пловдив, Стара Загора и Плевен, като те ще се осъществяват в лабораториите на университетските болници, уточни междувременно д-р Ангел Кунчев за clinica. Той допълни, че решение кой точно да бъде изследван, ще вземат регионалните здравни инспекции. Към момента се залагат около 20 000 лева за всеки един от 4-те центъра. „Надяваме се тези пари да стигнат за един – два месеца. Ако впоследствие има нужда, в зависимост от ситуацията, ще искаме още средства от държавата", обясни доц. Кунчев.
Към момента обаче в страната има
между 2 и 5 хил. теста в НЦЗПБ, както и между 500 – 1000 в столичното РЗИ, съобщи проф. Ива Христов, директор на центъра по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Затова народните представители в ресорната комисия решиха, че здравният министър трябва до месец да осигури възможност за безплатна ПСР-диагностика.
Освен това депутатите решиха
да се предприемат промени в задължителния имунизационен календар, ако се налагат такива, както и финансовото министерство да намери средства за покриване на разходите по тях.
Към момента задължителна за коклюш е имунизацията за децата. В страната има осигурени ваксини за децата между 2 месеца и 2 години, каза д-р Кондева. Те подлежат и на задължителни реимунизации до 12 години. При възрастните обаче няма задължителни реимунизации, което означава, че, ако някой иска, да си направи такава, трябва да си купи ваксина.
Проблемът обаче е, че в аптеките
към момента са налични само 650 дози по информация на МЗ, а още 2000 се очакват следващата седмица. Националният експертен съвет в момента обсъжда как ще се процедира с имунизациите при възрастните и бременните жени. Възможно е за определени групи да се въведе задължителна реимунизация, обясни д-р Кондева. Най-вероятно съветът ще излезе със становище утре.
Грипът вече дойде в София и Варна
Случай на холера в България
90% от безплодието e заради полови инфекции
Някои хора вероятно вече са разтревожени от новия вирус WELV, но не бива да се безпокоят, инфекциите, предавани чрез кърлежи са стотици, казва проф. Тодор Кантарджиев