Удвояването на ТЕЛК-овете не стана

Удвояването на ТЕЛК-овете закъснява. Днес изтече срока, в който държавните и общинските болници в страната трябваше да разкрият още 80 комисии, но това не се случи, показа проверка на clinica. Част от болниците изобщо не могат да се справят със задачата, а друга ще се опитат да я изпълнят, макар и с леко закъснение. Но шансовете за голяма промяна не са големи.
Удвояването на ТЕЛК-овете от 70 на 150 беше идея на здравно министерство от средата на миналата година, която цели да облекчи хората с увреждания и да намали времето за чакане на експертизата до законовите 3 месеца. Въпреки че замисълът бе добър, реализацията му се оказа трудно осъществима. Днес - на 19 март, изтича срока, в който публичните болници трябва да са разкрили нови ТЕЛК-ове.
Повечето обаче не са.
Областните болници имат затруднения с разкриването на нови комисии, тъй като повечето медицински специалисти не желаят да работят в тях, обясни д-р Владислав Петров, председател на националното сдружение на областните болници. Заради това към момента нови ТЕЛК-ове напрактика разкрити няма, а лечебните заведения все още са в подготовка и търсят лекари, за да ги сформират.
В понеделник-вторник
ще вземем решение и вероятно ще дадем списък с имена за разкриване на нова комисия, но лекарите не искат да се занимават с това и казват, че ще напуснат, поставени сме в положение да избираме дали да имаме ТЕЛК или работещо отделение, коментира д-р Диманов, директор на МБАЛ-Ямбол. Той допълни, че дори да успеят да създадат комисия, има още много проблеми, като този да се вземат решения от лекарите без да видят пациента.
Положението е още по-тежко
в общинските болници. Няма как да разкрием нови комисии, не защото не искаме, а защото няма кой да работи в тях, каза д-р Неделчо Тотев, председател на сдружението на общинските болници. Той допълни, че са обсъдили въпроса заедно с КОЦ-овете и са решили да поискат среща с новия министър д-р Галя Кондева, за да й обяснят проблемите. Ако не срещнат разбиране, тогава ще обжалват изискването в съда.
Най-притиснати са
университетските болници, тъй като те са изцяло държавни и ако не се изпълнят изискването, най-лесно ще търпят санкции. Все още не сме разкрили, но предвиждаме да отворим нови два ТЕЛК-а другата седмица, казаха от Александровска болница. Някои лечебни заведения пък се канят да изпълнят промяната формално – като разделят на две сега съществуващите си ТЕЛК-ове. Какви ще са крайните резултати тепърва ще видим, но със сигурност те ще закъснеят във времето, а ефектът им няма да е очакваният.

3 млн. лв. за дигитална платформа за жестов език

Готвят мобилни екипи за психиатрични случаи

Още две организации остават национално представителни

Защо никой не плаща за хосписите

Повече пари за детските психиатри

Проблемите за хората с увреждания се задълбочават

МТСП работи за ръст на майчинските

Отпада контактната бележка и в яслите

Какво трябва да знаем за ТЕЛК
