Ин витро бебетата с по-голям риск от диабет
ниското тегло е предпоставка за проблеми,
най-често развитие на диабет и затлъстяване след години.
Резултатите от проучването се потвърждават от изследване на холандския учен Хелен Зандстра от Маастрихтския медицински център. Преди десетина години тя сравнява ефектите от използването на две различни хранителни среди, използвани за подпомагане растежа на ин витро ембрионите. Така установява, че част от бебетата се раждат със 112 грама по-леки от тези, които започват живота си в друга среда. За новородени, които тежат не повече от 3 килограма, това е голяма разлика, твърди Зандстра.
Девет години по-късно нейният екип проследява здравословното състояние на 134 деца, заченати чрез метода на аститираната репродукция. Резултатите са категорични – подрастващите, родени с по-ниско тегло, са с по-висок индекс на телесна маса и с близо 2 кг. по-тежки от връстниците си, заченати по естствен начин.
Откритията създават сериозни опасения сред учените, че използването на репродуктивни технологии се отразява на
начина, по който се развиват ембрионите.
Норвежко проучване твърди, например, че ин витро процедурите са предпоставка за развитие на онкологични заболявания в зряла възраст, а други изследвания свързват технологията с дефекти при раждането. Съществува и теория, според която изкуственото стимулиране на фертилността променя функцията на гените и се отразява на бъдещото здраве на човека. Известно е, че първите няколко дни от развитието на ембриона са съществени за това кои гени ще бъдат включени и кои ще бъдат изключени от бъдещото му развитие, припомнят експертите.
„Все още не можем да кажем какво ще значат за възрастните откритията ни, касаещи здравето на децата. Луиз Браун, първият човек, роден чрез ин витро, е само на 39 години - все още не знаем какво ще се случи с концепцията за ин витро зачеването, когато тя навърши 50”, споделя Зандстра.
На този етап учените са категорични, че
разликите в хранителната среда
се отразяват на здравето на ембрионите и по-специално върху развитието на двата пола. Трудно е обаче да се определи каква е точната причина за ефекта, тъй като съставките в хранителните среди, използвани за ин витро процедурите, са строго охранявана търговска тайна.
В крайна сметка е напълно възможно различията в здравословното състояние на децата, заченати чрез асистирана репродукция, да не се дължат на използваната технология, а да са свързани с безплодието на техните родители, признават изследователите.
Дават 11 млн. на МЗ за детско здраве
Средствата са необходими за сключване на тригодишни договори с лечебни заведения в страната за изпълнението на съответната национална програма
651 бебета инвитро за първите 6 месеца
Във фонда за асистирана репродукция 2754 двойки са подали заявления за финансиране, съобщиха от МЗ
ЦАР навършва 15 години
За това време фондът е помогнал на 38 000 двойки за инвитро, родили са се 16600 бебетата
Искаме индексация на цените за инвитро с 20%
Нов стандарт по асистирана репродукция предлагат здравните власти. Ще се отрази ли той на Центъра за асистирана репродукция и как, очакват ли се промени във финансирането на процедурите за ин витро заради покачването на цените, добро ли е качеството на тази дейност в страната, попитахме д-р Мария Георгиева, директор на ЦАР.
25% от държавното инвитро свършва с бебе
Първото ин витро беше в Медицинска академия
Тази година се навършват 30 години от създаването на първото бебе ин витро в България. Каква точно е историята, разказва проф. Атанас Щерев, който е „бащата" на този метод у нас.
Най-подходящо е да родите между 24 и 25 години
Кога е наистина късно за дете, защо, каква е промяната и как намаляват възможностите за забременяване по естествен път, разказва д-р Мефтуне Шефкетова.
Откриват още една ин витро клиника
С нея броят на центровете за репродуктивно здраве у нас стават 37